Kokoukset 2004
Syyskokous 23.10.2004 klo 12.00 ravintola Zeppelinissä Varkaudessa
Kokouksessa käsiteltiin seuran sääntöjen kohdan 9. mukaiset asiat.
1. Seuran puheenjohtaja Jukka Heino avasi virallisen kokouksen kello 12.00, sekä toivotti kokousväen tervetulleeksi sääntömääräiseen syyskokoukseen.
2. Syyskokouksen puheenjohtajaksi valittiin Jukka Heino ja sihteeriksi Jalo Ojanperä. Pöytäkirjan tarkastajiksi valittiin Reijo Nuutinen ja Kauko Mänty. Edellä mainitut valittiin myös kokouksen ääntenlaskijoiksi.
3. Kokous todettiin laillisesti kokoon kutsutuksi ja siten myös päätösvaltaiseksi. Kokouskutsu oli julkaistu seuran jäsenlehdessä, joka oli postitettu 4. lokakuuta.
4. Hyväksyttiin kokoukselle laadittu työjärjestys.
5. Kokouksen sihteeri esitteli seuran hallituksen laatiman toimintasuunnitelman ja 7640:n euron tuloja menoarvion vuodelle 2005. Kokous vahvisti toimintasuunnitelman ja tulo- ja menoarvion vuodelle 2005. Kokous vahvisti jäsenmaksujen suuruudet vuodelle 2005 seuraavasti: Henkilöjäsenet 20.00, kannatusjäsenet 12.00 ja yhteisöjäsenet 60.00 euroa. Jäsenmaksujen viimeiseksi maksupäiväksi päätettiin maaliskuun 31. päivä.
6. Kokous valitsi toimintavuoden 2005 puheenjohtajaksi Jukka Heinon. Hallituksen muiksi jäseniksi valittiin Kauko Mänty ja Jalo Ojanperä.
7. Tilintarkastajina jatkavat Reijo Nuutinen ja Elmer Juhantien ja heidän varamiehinä edelleen Jukka Lahti ja Reijo Tuominen.
8. Kokouskutsussa ei ollut mainittu käsiteltäviksi muita asioita, joten puheen johtaja kiitti kokoukseen osallistujia ja päätti virallisen kokouksen kello 13.40.
Kokouspäivän muuta ohjelmaa
Syyskokous aloitettiin lounastamalla ravintola Zeppelinissä kello 11. Tarjolla oleva ruoka oli erinomaista ja kokki sai keittiön puolelle kiittävät terveiset.
Virallisen kokouksen jälkeen keskusteltiin vilkkaasti uudistuksen alla olevasta jäsenlehdestä. Keskusteltiin myös seuran www-kotisivuista ja todettiin, että päivitystä ei ole päästy tekemään, teknisten ongelmien vuoksi, vähiin aikoihin. Kotisivujen tulevaisuus näyttää kuitenkin hyvältä, koska työpari Lauri Salasmaa ja Lasse Nirhamo ovat lupautuneet hoitamaan asian tältä osin kuntoon.
Seuran tietokannat olivat myöskin "tapetilla" ja viimeksi täydennetyt CD-versiot menivät vauhdilla tarvitsijoille.
Kokouspaikalta siirryimme pihapiirissä olevalle Mekaanisen musiikin museolle, jossa saimme tutustua monipuoliseen mekaanisten musiikkikoneiden näyttelyyn. Opastettu museokierros oli todella hauska, vauhdikas ja asiantunteva. Hienosti entisöidyt laitteet olivat esillä upeassa interiöörissä ja näyttely oli hyvin järjestetty. Vanhat käsityön mestareiden valmistamat musiikkikoneet, suurimmasta pienimpään, olivat erittäin kauniita. Myös niiden mekaaninen toiminta oli hyvin mielikuvitusrikkaasti toteutettu.
Tähän museoon kannattaa ehdottomasti tutustua jos Varkauden seudulla liikkuu.
|