Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
› ASA 1046A ja heikko ula
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
ASA 1046A ja heikko ula (Luettu 8187 kertaa)
Ville-Matti
God Member
Poissa
SRSH<br />
Viestejä: 898
ASA 1046A ja heikko ula
14.03.2017 klo 12:00:19
Tulosta viesti
Terve,
Ostin kirpputorilta ulkoisesti hienosti pidetyn ASA 1046A -radion. Radiota on myös korjattu, muun muassa kondensaattorit ja viritysputki on vaihdettu uusiin. Huolellisesta ja hyvästä työn jäljestä huolimatta tässäkin apparaatissa on sama ongelma, kuten niin monessa muussakin omalle kohdalle sattuneessa ASA-radiossa, jossa on tehtaan oma kahdella EC92 -putkella toteutettu ula-etuaste:
Ula-alue on erittäin epäherkkä.
Testasin ulan toimivuutta Belkinin pienitehoisella FM-lähettimellä (autokäyttöön tarkoitettu), jonka lähetys kuului Asasta hyvin lähetystaajuudesta riippumatta. Viritysputki aukesi täysin auki ja ilmaisimen 4 uF-elkolla näkyi yli -50V jännite. Mutta jos Asalla yrittää saada kuuluviin vaikkapa Yle Radio 1:n, Puheen, Iskelmän jne. lähetyksiä, on lopputulos heikko. Viritysputki ei aukea juuri ollenkaan edes Yle Radio Suomen taajuudella, joka kuitenkin kuuluu voimakkaasti täällä Pirkanmaalla. Kokeilin Asaa ulkoantennillakin, mutta ei kuulu juurikaan paremmin.
Toisin sanoen siinä missä esimerkiksi Salora Metropolilla Yle Suomi kuuluu voimakkaasti ja viritysputki aukeaa täysin auki, Asa samalla taajudella kuuluu heikosti eikä viritysputki aukea nimeksikään. Mutta jos molemmille radioille lähettää Belkinin FM-lähettimellä vaikkapa älypuhelimesta musiikkia lähettimen ollessa metrin päässä radioista, sekä Metropol ja Asa kuuluvat hyvin ja molempien viritysputket aukeavat täysin auki. Eli voimakas, metrin päästä tuleva FM-lähetys kuuluu hyvin, mutta normaalit FM-lähetykset kuuluvat Asalla hyvin huonosti.
Mahtaisiko vika viitata AVS-vahvistuksen ongelmaan? Miten tarkistan tästä radiosta AVS-linjan toimivuuden? Tuo avs on minulle muutenkin vähän tuntemattomampi.
Kuinka avs kulkee ilmaisinputken ja ula-etuasteen välillä (jos kulkee)?
Avusta kiittäen, Ville
Ps. Huomasin myös, että ula-etuasteen pienemmälle pyörälle kytketyn "vieterihässäkkävariometrin" naru on pudonnut pois pyörältään. Vaikuttaako tämä Ulankin toimintaan, vai onko kyseessa vain AM-vastaanotossa toimiva lyhytaaltolevityksen variometri?
ASA_002.jpg
( 228 KB | 0 latausta )
WWW
IP kirjattu
Timo Lehtonen
Senior Member
Poissa
SRHS 714
Viestejä: 250
Sijainti: Ähtäri
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #1 -
14.03.2017 klo 12:33:18
Tulosta viesti
Terve!
Jos laitat Asan ja Metropolin molemmat päälle yhtäaikaa ja lähdet etäännyttämään Belkiniä siitä metristä pitäen etäisyyden samana lähettimen ja kummankin radion välillä, kuinka vastaanottoherkkyys silloin käyttäytyy? "Hiipuuko" Asa ensin?
Timo L.
IP kirjattu
Ville-Matti
God Member
Poissa
SRSH<br />
Viestejä: 898
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #2 -
14.03.2017 klo 12:54:24
Tulosta viesti
Kokeilin FM-lähettimen etäännyttämistä, ja kyllä Asa hiipuu selvästi nopeammin.
Mittasin ilmaisimen elkon jännitteen, kun Asa oli viritetty Radio Suomelle. Elkolla oli -1 voltin, korkeintaan -2 voltin jännite. Kun Belkin -lähetin lähetteli Asan vieressä, elkolla oli siis yli -50 volttia. Ula-etuasteen sisällä molempien variometrien narut ovat ehjät ja kelasydämet liikkuvat.
Saman radiomallin vastaavaa ula-ongelmaa on käsitelty aikaisemminkin. Ongelma jäi ainakin tuossa keskustelussa ratkaisematta..
http://www.radiohistoria.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1423822604
WWW
IP kirjattu
Timo Lehtonen
Senior Member
Poissa
SRHS 714
Viestejä: 250
Sijainti: Ähtäri
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #3 -
14.03.2017 klo 13:23:56
Tulosta viesti
Eihän noiden Asojen herkkyys yllä aikansa parhaimpien joukkoon, mutta sitäkin tärkeämpää on, että kaikki on kunnossa: putket ok, välitaajuusvahvistin vireessä jne.
Huonoon ulaherkkyyteen ei välttämättä ole vain yhtä ratkaisua, vaan usein ongelma koostuu useammasta osatekijästä.
Minulla on yhdellä EC92:lla toteutettu Asa (113) ihan hyvässä toimintakunnossa. Herkkyys riittää ilman ulkoantenniakin. Välitaajuusvahvistin oli siinä radiossa ainakin se ratkaiseva palikka.
Perusteellista yleishuoltoa vain..
Timo L.
IP kirjattu
Ville-Matti
God Member
Poissa
SRSH<br />
Viestejä: 898
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #4 -
15.03.2017 klo 09:57:52
Tulosta viesti
Hmm, yleishuolto näyttäisi olevan kyllä niin pitkälti tehty kuin vain voi. Aikaisemmin radiosta on jo vaihdettu
- kaikki kondensaattorit
- suhdeilmaisimen elko
- koneisto, kytkimet ja muut pinnat putsattu viimeisen päälle
- ula-etuasteen trimmerit vaikuttavat koskemattomilta (vanha merkkimaali edelleen trimmereiden päällä murtumattomana)
Yritin varovasti säätää ilmaisimen keloja. Tällä ei ollut vaikutusta, joten palautin ne takaisin.
En oikein keksi muuta, kuin että apparaatin ula-etuasteelle menevä avs-linja olisi epäkunnossa. Saisinko opastusta, miten avs-linja tässä Asassa ula-etuasteelle menee ja kuinka voin tarkistaa sen toiminnan? Ilman kytkentäkaaviota avs-linjaa on hieman hankala jäljittää.
WWW
IP kirjattu
Timo Haveri
God Member
Poissa
Viestejä: 2962
Sijainti: Parkano
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #5 -
18.03.2017 klo 15:46:13
Tulosta viesti
Radiosta ei siis ole vielä tarkistettu välitaajuuden viritystä? Mielestäni se pitäisi tehdä ennen mitään muita toimenpiteitä. Kuten on moneen kertaan tälläkin palstalla todetty niin sen voi tehdä ihan "korvakuulolta". Eli jokin edes auttavasti kuuluva asema kohdalleen ja virityssilmää seuraamalla viuhka maksimiin kunhan vaan löydät oikeat kelat mitä säädetään. Käytä sopivasti veistettyä puutikkua jos ei ole viritysmeisseliä. Metallityökalua ei voi käyttää koska se sotkee virityksen. Mittalaitteita käyttämällä pääsee parhaimpaan tulokseen mutta eipä se kai voi oikein tuosta tilanteesta huonontuakaan. Onhan tämä malliston kärkipään radioita, joten kyllä sen pitää toimia paremmin.
Minulla on nyt työn alla Asa 1029, joka on aika lailla samanlainen. VT-viritys siinäkin pitää tehdä, joten voin katsoa säätöruuvien paikat kunhan ehdin siihen taas syventyä.
Ville-Matti kirjoitti
14.03.2017 klo 12:00:19:
Ps. Huomasin myös, että ula-etuasteen pienemmälle pyörälle kytketyn "vieterihässäkkävariometrin" naru on pudonnut pois pyörältään. Vaikuttaako tämä Ulankin toimintaan, vai onko kyseessa vain AM-vastaanotossa toimiva lyhytaaltolevityksen variometri?
Se on LA-levityskela. Sen naru ei kuulukaan olla sillä pyörällä vaan akselin päällä ison pyörän juuressa. Ks. liitekuva.
IMG_4820.jpg
( 224 KB | 0 latausta )
WWW
IP kirjattu
Timo Lehtonen
Senior Member
Poissa
SRHS 714
Viestejä: 250
Sijainti: Ähtäri
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #6 -
19.03.2017 klo 10:22:40
Tulosta viesti
Terve!
Koeta vaan saada välitaajuusvahvistin kuntoon. Viritys on usein pielessä näissä vanhoissa koneissa. Pelkkä ilmaisimen ruuvaaminen ei silloin auta, jos vahvistusta edeltä ei tule.
Ula-osan EC92:t tietysti pitää olla myös kunnossa.
Sitä avs:ää (automaattinen vahvistuksen säätö) ulalle sinun on turha tästä radiosta edes etsiä. Tarkistin Asa-CD:ltä, että mallissa 1046A sitä ei ole. AM-alueilla tietenkin on. Ula-alueella avs monissa tapauksissa on nähty tarpeettomana, koska rajoitinaste (tässä EF85+suhdeilmaisin) riittää. Simo Törön Vian etsintä ja radionkorjaus -kirjassa hänen esimerkkiradiossaan tällainen ula-avs kuitenkin on. Siinä rajoitinputken hilalta on johdettu tasajännitelinja ula-asteen suurjaksoputken hilalle jännitteenjakajan kautta. Ulan (ECC85) suurjaksotriodi on siinä kondensaattorilla suurjaksoisesti maattohilakytkennässä. Törö sanoo kytkennällä varmistetun lähinnä sen, että hyvin voimakas lähete ei missään olosuhteissa yliohjaa oskillaattoria niin, että se sammuisi.
Tässä sinun Asassasi suurjaksoputken hila on suoraan kytkettynä maahan. Signaali tuodaan katodille antennin sovitinpiiristä, johon ei tule minkäänlaista säätöjännitettä.
Timo L.
«
Viimeksi muokattu: 19.03.2017 klo 10:53:02 Kirjoittaja Timo Lehtonen
»
IP kirjattu
teemum
Senior Member
Poissa
Viestejä: 401
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #7 -
20.03.2017 klo 17:18:19
Tulosta viesti
Onkohan näiden ASOjen herkkyys muutenkin ollut aikoinaan huonompi mitä muiden putkiradioiden? Koetin joskus saada ASA 845:sta viritettyä, mutta yrityksistä huolimatta en saanut sitä läheskään yhtä herkäksi mitä muita radioita. Vaikuttaakohan tähän se, että ASAssa on käytetty ECC85 ja EF89:n sijasta kahta EC92:sta ja EF85:sta? Radion S-käyrääkään en saanut näyttämään millään kovin symmetriseltä.
IP kirjattu
akenyh
God Member
Poissa
SRHS 257
Viestejä: 1155
Sijainti: Halikko (Salo)
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #8 -
20.03.2017 klo 21:57:08
Tulosta viesti
teemum kirjoitti
20.03.2017 klo 17:18:19:
Onkohan näiden ASOjen herkkyys muutenkin ollut aikoinaan huonompi mitä muiden putkiradioiden
Perustuuko tietoon vai arvailuun?
Olen tuolla konseptilla tehtyjä asoja toistakymmentä kunnostanut enkä mitään erityistä epäherkkyyttä huomannut.
terv.
Åke
IP kirjattu
teemum
Senior Member
Poissa
Viestejä: 401
Re: ASA 1046A ja heikko ula
Vastaus #9 -
20.03.2017 klo 23:32:29
Tulosta viesti
akenyh kirjoitti
20.03.2017 klo 21:57:08:
teemum kirjoitti
20.03.2017 klo 17:18:19:
Onkohan näiden ASOjen herkkyys muutenkin ollut aikoinaan huonompi mitä muiden putkiradioiden
Perustuuko tietoon vai arvailuun?
Siis tuossa oli kysymysmerkki perässä, eli kyse oli kysymyksestä ei toteamuksesta.
IP kirjattu
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet ««
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.