Palaan vielä tämän radion tunnistamiseen. Asia helpottuisi jos laittaisit kuvan koneistosta ja kertoisit mitä putkia siinä on. Niiden avulla voisi löytyä sopiva koneisto.
Tuolla ylhäällä on Philipsin kaappiradion mainos, jossa mallina on 664 A. Sen takalevyssä on mitä todennäköisimmin lukenut kuitenkin F6 SF 64 A. Tuo 664A (oikeastaan FSF664A) on vanhemman tyyppinumerokäytännön mukainen ja olen sitä nähnyt muuallakin Philipsin esitteissä vaikka painovuonna onkin käytössä jo ollut uudempi systeemi. F tarkoittaa kaappimallia ja ensimmäinen kutonen laatuluokkaa, minkä pitäisi olla vähintään 6 koska kyseessä on kaappiradio levysoittimella (kenties jopa 7, koneiston putkimäärästä voisi kenties päätellä jotain).
Lukemani mukaan tyypin loppuosan (64) ensimmäinen nro tarkoittaa yleensä vuotta (mutta ei välttämättä). Jos näin oletetaan niin radio olisi tällöin vuosimallia 1956, mikä mielestäni täsmää ulkonäöllisesti mainoskuvaan, se on vielä 50-luvun puolivälin laatikkomaisempaa tyyliä. Kysyjän radio on selvästi tätä uudemman tyylisuunnan mukainen. Mainoksessa kenties myydään vanhaa varastoa jos se on vuodelta 1958?
Kysyjän radiossa on Novosonic-logo ja messinkinen pystyraitakoriste. Semmoisia on minun tietoni mukaan käytetty ainakin vuosina 56 ja 57. Levysoitin AG 2004 oli radiomuseum.orgin mukaan tuotannossa vuoteen 57 tai 58 asti. Oma veikkaukseni tämän radion valmistusvuodeksi siis on vuosi 1957.
Tyypin viimeinen numero on kaiketi juokseva nro jolla erotetaan mallit toisistaan. Pöytäradioissa on usein nro 2 viimeisenä (esim. 62A tai 72A). Pöytämallisissa levysoittimella varustetuissa radioissa olen nähnyt tyypinumerona 63 tai 73. Em. mainoksen kaappi on 64, joten vaikka otos on pieni niin siitä voitaneen päätellä, että kaapeissa on käytetty nroa 4.
Eli kyseinen radio saattaisi siis edellä päätellyn mukaan olla mallia F6 SF 74A. Semmoisella tyypillä ei löydy mitään netistä mutta eipä noita kai suuria määriä ole valmistettukaan? Ei sattumoisin kotelon sisällä ole liimattuna kotelon valmistajan lappua jossa on tyyppinumero?
oh1feb kirjoitti 25.01.2017 klo 16:13:03:
Vielä on testaamatta tuo ympäristölämpötilan vaikutus kun tuolla työtilassa on vaan n 13 astetta. Ei kai se noin kriittinen voi olla?
En pitäisi sitä ihan mahdottomana. Omassa kannettavassa tietokoneessani tuuletin pitää pahaa ääntä vähän aikaa heti käynnistyksen jälkeen jos huoneen (ja koneen) lämpötila on jotain +20 asteen luokkaa. Ei siis edes kovin paljon alle normaalin huonelämpötilan.
Timo