Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
› Fenno-Radio BD 5
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
Fenno-Radio BD 5 (Luettu 3403 kertaa)
RutkiPatio
YaBB Newbies
Poissa
SRHS
Viestejä: 2
Fenno-Radio BD 5
18.04.2012 klo 21:14:44
Tulosta viesti
Tämmönen tekniikan uutuus.Laite on ulkoa ja sisältä aika hyvässä kunnossa sekä ilmeisen räpeltämätön.Kaikki osat näyttäisi olevan tallessa.Sähkönsyötön piuhat ovat vain vaurioituneet.Tarve olisi kytkiksestä ja vinkeistä jotta en aiheuta tuhoa.Toimintajännitteiden saanti ei ole ongelma.Täytyypi tunnustaa että tämäikäinen ratiotekniikkan kokemus on liki olematonta.
100_2623__400x300_.jpg
( 192 KB | 0 latausta )
IP kirjattu
Perunapiirakka
Senior Member
Poissa
Viestejä: 453
Sijainti: Suomi
Re: Fenno-Radio BD 5
Vastaus #1 -
18.04.2012 klo 21:26:18
Tulosta viesti
Lainaus:
Täytyypi tunnustaa että tämäikäinen ratiotekniikkan kokemus on liki olematonta.
Tutustu ensin tekniikkaan huolella, älä ala räpeltämään tuota radiota "lonkalta" (ei ehkä kannata ollenkaan, näyttää museokuntoiselta). Veikkaisin että hyvin pian joku minua fiksumpi ja parempi muistinen (ehkä myös rikkaampi ja komeampi, kuka tietää) kertoo alan perus teoksia joista on hyvä lähteä liikkeelle, ehkä nettisivujakin.
WWW
IP kirjattu
kkv
God Member
Poissa
SRSH
Viestejä: 1195
Re: Fenno-Radio BD 5
Vastaus #2 -
18.04.2012 klo 22:15:32
Tulosta viesti
Radion oikea tyyppi on Fenno PD 5. Tästä radiomallista on useamman kerra keskusteltu tällä foorumilla. Haulla löydät ketjut. Laita hakuun kaikki viestit, haun oletus on kuluneen viikon viestit.
Radion rakennusohje on julkaistu Langaton lehdessä numerossa VIII tai IX. Voin lähettää tästä kopion, jos laitat sähköpostiosoitteesi vaikkapa YV:nä tai maililla.
Jos radiosi on alkuperäinen Fenno-Radio Oy:n valmistama, se kannattaa säilyttää sellaisenaan. Kukin tekee tietysti omallaan harkintansa mukaan. Sanon kuitenkin, että jos laite olisi minun, en ryhtyisi kokeilemaan sen toimintaa.
Kauko Viitanen
IP kirjattu
RutkiPatio
YaBB Newbies
Poissa
SRHS
Viestejä: 2
Re: Fenno-Radio BD 5
Vastaus #3 -
18.04.2012 klo 23:11:13
Tulosta viesti
Yhdyn edellisiin mielipiteisiin.Laite onkin eläkeläismiehen kotimuseosta(vai museoksi muuttuneesta kodista)-pitänee käydä katsomassa.
Radio on tehtaan tekemä ja tarkemmin ajateltuna todella hyvässa alkuperäisessä kunnossa.Pahimmat kosmeettiset viat on etupuolen ylärima joka on mennyt kieroksi sekä mainittu kaapelointi.Sisäkaluista vasemmanpuolimmaisesta potikasta säätyvä osa luiskahtanut topparien yli ja kahdesta säätökonkasta akselin maadoitusjousi/luiska poikki.
Taidan tehdä vain varovaisen puhdistuksen ja korjata potikan.
Rakennusohje kiinnostaa,laitan osoitteen ja pari kuvaa Fennosta
Kiitoksia ohjaavista mielipiteistä!
IP kirjattu
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla ««
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.