Normaali aihe Telestar Concertino 57, "Armstrong lisenssi"? (Luettu 2777 kertaa)
Nipa
God Member
*****
Poissa


SRHS #477

Viestejä: 1622
Sijainti: Turku
Telestar Concertino 57, "Armstrong lisenssi"?
30.12.2011 klo 15:00:41
Tulosta viesti  
Divarissa olleessa Telestarissa huomasin tuollaisen "Armstrong lisenssi" maininnan, onko tuttu asia?

Nipa

  

telestar_2.jpg ( 69 KB | 0 latausta )
telestar_2.jpg
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Jukka Rajala
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 1468
Sijainti: Helsinki
Re: Telestar Concertino 57, "Armstrong lisenssi"?
Vastaus #1 - 30.12.2011 klo 15:06:22
Tulosta viesti  
On, näitä on näkynyt Telestareissa eri vuosimalleissa.

Dosentti Armstrong taisi patentoida FM-lahetysmenetelmän ,tosin en tiedä miksi tämä on painettu takalevyihin, luulisi että patenttinumero olisi järjellisempi, vai onko eri koulukuntia ollut tämän asian piirissä ja Telestar on Armstrongin leiriin kuulunut.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
LGL
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 575
Re: Telestar Concertino 57, "Armstrong lisenssi"?
Vastaus #2 - 30.12.2011 klo 16:47:14
Tulosta viesti  
Tuosta Armstrongin patentista on kiistelty paljonkin, eikä  tiedetä saiko hän sitä koskaan elämänsä aikana vai ei. Hänhän teki itsemurhan 1954 kun muut oli hyötyneet hänen keksinnöistään.
Sodan jälkeen saksalaiset kehittivät FM-konseptin ilman lisenssiä ja tiedämme kaikki kuinka paljon ULA-radioita he valmistelivat.
Ruotsissa oli 40-luvulla hurjat patenttikilpailut (TRUSTET). Joskus heidän radoissakin lukeekin "trustfri", tarkoittaen että ei ollut mukana TRUST:issa. Tämä kiista ei johtunut FM/ULA asiasta.

LGL
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu