Normaali aihe Rioga Bolshoi? tms. (Luettu 10229 kertaa)
jat79
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 184
Sijainti: Ilmajoki
Rioga Bolshoi? tms.
08.08.2009 klo 12:43:29
Tulosta viesti  
En ole aivan satavarma nimestä, mutta muistui tuossa mieleen, että omistin joskus kyseisen mallin isot kaiuttimet. Olisi kiva nähdä kuva koko venäläis komeudesta, jos jollain olisi näyttää.
Kaiuttimet olivat muistaakseni n. 1m korkuiset 3-tie kaiuttimet.
  
Sivun alkuun
YouTube  
IP kirjattu
 
Timo Haveri
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 2962
Sijainti: Parkano
Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #1 - 08.08.2009 klo 13:38:42
Tulosta viesti  
Olisiko ollut Rigonda Bolshoi. Kokeile googlen kuvahakua ->

http://images.google.fi/images?hl=fi&q=rigonda%20bolshoi&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=...

Timo
  
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
Heikki M
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 644
Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #2 - 08.08.2009 klo 18:40:37
Tulosta viesti  
Olin 70-luvun alussa töissä radioliikkeen huollossa. Kyseinen liike myi Rigonda-laitteita. Kaiuttimet olivat hyvälaatuisiet, mutta viritin-/vahvistin-/levysoitinyhdistelmässä oli toivomisen varaa. Tyyppivikana oli ulan aseman ryömiminen. Siihen auttoi kun vaihtoi oskillaattoripiirin keraamiset konkat uusiksi. Muistaakseni koko laite oli totetutettu putkilla.

Virittimessä oli ainakin ulalla automaattihaku. Putkikytkennän ohjaama sähkömoottori pyöritti välityksen kautta säätökonkaa.

Koko pakettia myytiin yhdessä, eli kaiuttimet ja viritin/vahvistin. Hnta oli edullinen ja jotkut ostivat koko paketin saadakseen kaiuttimet.

Tele-Tukku taisi olla näiden laitteiden maahantuoja. Valmistusmaa Neuvostoliitto, tarkemmin Liettua (tai Latvia).

Heikki M



  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
qwerty
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 165
Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #3 - 08.08.2009 klo 20:20:15
Tulosta viesti  
Bolshoi on nimensä mukainen, suuri. Kaiuttimineen melkoinen mööpeli. 17-putkinen viritinvahvistin varustettuna levysoittimella. Radion stereodekooderi ei toiminut, tosin sekin olisi ollut korjattavissa. Levysoitinkaan ei ollut mitenkään hääppöinen. Kuitenkin, kunnon puutavarasta tehty kaappi oikealla viilulla. Radiokin on pätevä pienen virittelyn jälkeen. Kaiuttimet oli kohtuulliset.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
jat79
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 184
Sijainti: Ilmajoki
Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #4 - 09.08.2009 klo 12:50:58
Tulosta viesti  
Kyllä se juuri tuo oli.
Kaiuttimista lähti ainakin bassoa. Vanhemmat oli kiukus kun tuvan lasit helisi Hymiö Diskantti ja keskiääni elementit särki ensimmäisenä mutta sitä 10" bassoa ei saanut ainakaan silloisella technicsin vahvarilla rikki ollenkaan
  
Sivun alkuun
YouTube  
IP kirjattu
 
artosalo
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 2663
Sijainti: Perniö                
Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #5 - 01.09.2009 klo 11:13:02
Tulosta viesti  
Jos kiinnostaa, niin minulta löytyy Bolshoin kytkis ja valokuva laitekokonaisuudesta. Nämä tiedostot voisi kai laittaa jonnekin kuvapankkiin, jos ne helposti saisi kuka vain, mutta en ole vielä tällaista saanut aikaan.
Radio on stereodekooderia lukuunottamatta putkikone. Pääteasteet on toteutettu ns. ultra-lineaarikytkennällä aivan Hi-end laitteiden tapaan. Putkina EL84:ia vastaavat 6P14P:t.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
TFK-loop
Ex-jäsen
**


(+TFK-loop ex-jäsen)

Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #6 - 14.02.2010 klo 04:56:59
Tulosta viesti  
Tuolta löytyi pari Rigonda kuvasivua lisää:

http://www.amradio.ru/photo/rigonda/index.html

ja radiotehtaan arkistosivu:
http://www.radiopagajiba.lv/RRR/rigonda/rigonda.htm

Rigonda malli erillisillä lattiakaiuttimilla:
http://www.radiopagajiba.lv/RRR/rigonda/rigondas.htm
(sivulta saa mm.liitetiedostona käyttöohjekopion ladattua)

t: Pertti A   Mahtava
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
qwerty
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 165
Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #7 - 14.02.2010 klo 20:20:48
Tulosta viesti  
Nuo ovat eri malleja kuin Bolshoi. Päällimmäisenä erona ovat kaiuttimet. Levysoittimet ovat erilaisia. Moottoroitu aseman siirtokin puuttuu. Toinen asia on se, tekikö sillä mitään... Chassis näyttäisi päällisin puolin olevan samanlainen. Suomeen tuskin on tullut montaa kappaletta, jos ollenkaan.

Mielenkiintoisia malleja.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
TFK-loop
Ex-jäsen
**


(+TFK-loop ex-jäsen)

Re: Rioga Bolshoi? tms.
Vastaus #8 - 14.02.2010 klo 21:12:06
Tulosta viesti  
Hei!

Tarkennus ja oikea kuva:
Export vientimallia Rigonda Bolshoita myytiin "kotimarkkinoilla" itänaapurissa
näköjään Simfonija 003 mallina:


http://www.radiopagajiba.lv/RRR/simfonia/simfo003.htm

Ps. ko.sivulta köytyy myös muita rinnakkaisia kaappiradiomalleja
    eri vuosilta Radiotehnikan pääsivun kautta:
    http://www.radiopagajiba.lv/RRR/rrrhome.htm

t: Pertti A
« Viimeksi muokattu: 15.02.2010 klo 03:19:14 Kirjoittaja TFK-loop »  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu