Normaali aihe Potikkaongelma (Luettu 315 kertaa)
OH6LSL
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 901
Sijainti: Kokkola
Potikkaongelma
18.01.2026 klo 20:13:05
Tulosta viesti  
Sailor R2022 vastaanottimessa ilmeni sellainen vika, että volume ei mene nolliin ollenkaan. Tutkin kaaviota, ja ihan normaalisti kytketty potikka, jossa alapää menee suoraan maihin. Väliottona on jonkunlainen loudness juttu. Homma kiertää sen kautta maihin ja äänikin on outo, kun siinä on konkka sarjassa ja jonkunlainen mitoitus loudness juttuun.

Otin potikan nyt irti ja totesin että potikan alapään kontakti pätkii, tai oikeastaan nyt kaikki pätkii kun on irti levyltä.
Vinkkejä miten tuon korjaisi? Nuo niitit pitäisi kiristää, mutta riittääkö se pelkästään? Ajatuksena kävi mielessä myös sähköä johtava maali. Mutta miten sille käy kun juotetaan nuo pinnit kiinni? Laitan tässä kuvan potikasta, jos jollakin sattuisi olemaan laatikossa vastaavaa. Se on siis 50K ohm LOG, ja 4mm akselilla. Akselin pituus n 19mm. Väliotto ei ole pakollinen. Valmistaja on NOBLE.

https://oh6lsl.kuvat.fi/kuvat/OH6LSL/Osto+ja+Myynti/Haku+p%C3%A4%C3%A4ll%C3%A4/P...

Janne
  

Janne OH6LSL
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
plamminen
God Member
*****
Poissa


SRHS: 610

Viestejä: 1642
Sijainti: Loviisa
Re: Potikkaongelma
Vastaus #1 - 19.01.2026 klo 10:59:46
Tulosta viesti  
Kyllä tuo nuottaaminen toimii. Sopiva pyöreäpäinen tuurna. Voi löytyä ihan tokmannilta.

Jos syvyyden puolesta mahtuu Partcolla on 50k  stereo potikka 4mm varrella.

Tuo hopea liima on oiva ja kestää juottamista. Kunhan ei ole ihan peltikatto kolvi.
  

Pentti Lamminen
Sivun alkuun
 
IP kirjattu