Tässä yksi projekti tulevaksi talveksi.
Ostin EL6431 tehokkaan putkivahvistimen, mutta siitä puuttuu päätemuuntaja sekä takapaneelin liittimet.
Päätin rakentaa tästä stereovahvistimen asianmukaisella etuasteella.
Seuraavat vaatimukset:
- 2 x Push-Pull pääte
- phono input MM-äänirasialle
- phono input keraamiselle äänirasialle
- Aux input esim. FM-virittimelle
Etupaneelin pitää pysyä alkuperäisenä, ainoastaan uusi printti säätimille tehdään.
Nykyiset potikat ja kiertokytkimet riittävät mielestäni toteutukseen. Potikoiden arvot ja mallit varmasti muuttuvat, kun tarvitaan stereotyyppisiä.
Jotta ei tehdä hommasta liian helppoa, niin putkikantojen paikat pitää pysyä ennallaan ja jos EL34 vanhat kannat ovat hyvälaatuisia niin ne säilytetään.
Lisäksi haluan aloittaa EL84 pääteputkilla (adapterit EL34 kantoihin) sillä kiinnostaa kokeilla minkämoisen laadun saa aikaan esim. Helvar Jubileen päätemuuntajilla.
EL34 kannat jäävät jotta myöhemmin voi toteuttaa myös 2 x EL34 PP kaksikanavaisena. Miksi ei hetikin, mutta päätemuuntajat ja putket ovat arvokkaita.
Alkuperäinen verkko-osa on tallella ja siitä hyödynnetään muuntaja ym.
Seleenit poistetaan ja jos mahdollista niin laitetaan putkitasasuuntaaja. Tilanpuute tosin saattaa pakottaa diodisillan käyttöön.
Etuvahvistimeen olen kaavaillut EF86 putkia, tai niiden venäläisiä vastineita, joita myös löytyy varastosta.
Pääteasteita ohjaamaan ECC83 putket.
Hyvät neuvot ja ideat ovat tervetulleita.
Ennenkaikkea etuasteiden ja pääteasteiden kytkentä vaihtoehdot. Mieluusti myös kokemusperäisiä sillä nettihän tarjoaa valtavan määrän vaihtoehtoja.
Kytkennät tehdään point to point, mutta jos esim. esiasteeseen löytyy joku piirilevyratkaisu mikä mallaa myös fyysisesti niin sekin käy (ehkä).
Etuasteiden tulojen säätöön menisi kaksi potikka paikkaa, volumelle yksi, bassolle yksi, diskantille yksi ja vielä tulosignaalin valintakytkin. Näille paikat löytyvät valmiina.
Nonnii, aluksi pitää päättää kytkentä jonka mukaan lähdetään viemään projektia eteenpäin mukaanlukien komponenttien hankinta.
Yksi mielenkkintoinen yksityiskohta ovat nuo nykyisten mikrofonien sisääntulojen sovitusmuuntajat. Voisiko niitä hyödyntää phono inputtien kanssa? Tuskinpa?
Ovat vaan mekaanisesti hienon näköisiä

.
Ajatuksia ja kytkentävaihtoehtoja odotellessa tässä linkki mistä löytyy kuvia vahvistimesta.
https://www.radiomuseum.org/r/philips_el6431_00_mit_ef86.htmlLinkki missä sähkökaavio ja paljon muuta.
https://frank.pocnet.net/instruments/Philips/EL6431/EL6431.pdfhttps://elektrotanya.com/philips_el-6431-32_4xel34_120w_5-nputs_amplifier_1960_s...Kaipaisin ideoita mahdollisiin ratkaisuihin ja niitä hyviksi koettuja kytkentöjä

-jukka
Postia voi laittaa myös jukka.tani@agentus.fi niin ei ole tiedostojen koko esteenä.