Normaali aihe Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma (Luettu 2203 kertaa)
Eero Aro
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 838
Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma
18.02.2022 klo 18:53:32
Tulosta viesti  
Löytyisikö tietoa?

Työn alla on TCD300. Dekissä oli kaikenlaista vikaa, mutta nyt olen saanut toisto- ja kelausmekanismit toimimaan. Signaalitietä en ole vielä edes vilkaissut.

Ongelma on tämä: Jos paussinäppäintä painetaan, kun nauha on toistolla, niin äänipäät ja painotelat pysyvät edelleen toistoasennossa, mutta kelausakseli pysähtyy. Ottokelan moottori siis reagoi pauseen oikein, mutta päitä ja painorullia liikuttava solenoidi ei. Tämän tuloksena nauha pyörii edelleen ja sitä alkaa sylttääntyä nauhurin sisälle.

TCD:llähän mennään Pausen kautta äänitykselle. Myöskään tämä ei onnistu. Kun Stopilta laitetaan Pause päälle ja sen jälkeen painetaan Rec, niin nauha lähteekin heti pyörimään, mutta ottokela ei ala pyöriä. Dekki ei odota Pausen vapautusta.

Sama ilmiö tapahtuu tietysti myös Playn kanssa. Jos Pause on painettuna, niin Play-näppäintä painettaessa nauha lähtee pyörimään, mutta ottokela ei vedä.

Yksinkertaistettuna kai: Pause-painike ei ohjaa solenoidia.

Kelausmoottorit tuntuvat olevan kunnossa. Puhdistin niiden kommutaattorit ja harjat ja vaihdoin vielä kelausmoottorit päikseen.

Vaihdoin myös kelausmoottorien ohjausvahvistimen kolme Frako-elkoa. Jälkeenpäin mitaten ne kuitenkin näyttivät olleen ihan kunnossa. Huonoja kontakteja näissä dekeissä on korttiliittimissä ja painokytkimissä, niitä olen putsaillut, samoin lehtikytkimien kontaktit.

Eero
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Jari
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 808
Sijainti: Oulu
Re: Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma
Vastaus #1 - 18.02.2022 klo 21:46:38
Tulosta viesti  
Eikös näissä omituisesti toimivissa Tandbergeissa ole tyyppivikana logiikkakortin RTL-logiikkapiirit. Ovat varmaankin kiven alla nykyisin.

Jari
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Eero Aro
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 838
Re: Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma
Vastaus #2 - 18.02.2022 klo 21:54:22
Tulosta viesti  
TCD300 on niin vanha malli, että sen logiikka on tehty transistoreilla.

Taisin jo saada logiikan toimimaan. Vaihdoin solenoidia ohjaavasta piiristä pari lyyttiä ja mittasin transistorit ja diodit. Lisäksi jynssäsin Pause-kytkintä vielä lisää ipalla.

Nyt paussitoiminto toimii oikein ja dekki soittelee tuossa kasettia.

Tästä ketjusta ei taida olla kenellekään mitään myöhempää apua, joten ketjun saa minun puolestani poistaa. Kiitos Jarille vastauksesta kuitenkin.

Eero
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH6LSL
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 901
Sijainti: Kokkola
Re: Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma
Vastaus #3 - 18.02.2022 klo 23:24:35
Tulosta viesti  
Mulla tuommonen TCD-310. Autotallissa jossa lämpötila 16 astetta ennen kun laitan asennuslämmöt päälle. Alussa toinen kanava kuuluu huomattavasti hiljempaa. Mutta kun lämpenee soitelessa -90 luvun omia äänitteitä. Alkaa toimimaan ihan normalisti. Äänipäiltä tulevat liittimet renkattu jo läpi, mutta tuo lämpötila tosiaan vaikuttaa. Lienee jossain vahvistinasteissa häikkää. Pitäisi tutkia tuokin kuntoon.

Janne
  

Janne OH6LSL
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
Eero Aro
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 838
Re: Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma
Vastaus #4 - 18.02.2022 klo 23:57:51
Tulosta viesti  
Minullakin on TCD310, tämä kolmesatanen on vain projekti. Näissä ja saman ikäisissä Tandbergin kelanauhureissa on paljon kontaktihäiriöitä. Se johtuu osittain siitä, että Tandberg katsoi jostain syystä parhaaksi hopeoida liittimien piikkejä ja RCA-liittimienkin kontaktipinnat. Koska hopeapinnoite ja liittimen vastaparin messinki ovat olleet vuosikymmeniä vastakkain, niin varsinkin hopea on hapettunut mustaksi mönjäksi. Lähtee kyllä putsailemalla pois, mutta putsattavaa on paljon.

Komponenttivikoja on transistoreissa ja elektrolyyttikondensaattoreissa. Mekaanisia juttuja hihnojen ja painorullien lisäksi jähmettyneet vaseliinit etenkin äänipääsillan alapuolella olevissa kolmessa laakerikuulassa.

Lämpenemisjuttu voisi olla joku transistori.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
TapioK
Senior Member
****
Poissa



Viestejä: 259
Sijainti: Kiikka
Re: Tandberg TCD300 kasettidekki Pauseongelma
Vastaus #5 - 19.02.2022 klo 10:42:30
Tulosta viesti  
310 (taitaa olla MK II malli) on minullakin toimivana.
Ylimääräisenä on TCR222 yksi kanavainen kielistudio nauhuri.
Tässä varmaan ohjauslogiikka sama kuin 300 ja 310 malleissa.
YV tavoittaa jos varaosapeli kiinnostaa.
-tapsa-
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu