Reijo tämän asian edellä ilmaisi niin selvästi, etten osaa sitä paremmin sanoa, tai rautalangasta vääntää:
Lainaus:10 dB tarkoittaa, että jännite nousee 3,16-kertaiseksi. Vastaavasti tuo 10 dB:n tasonlasku on 1/3,16 = 0,32-kertainen jännite. Elikä jos ilman vastakytkentää vahvistimen lähtöjännite on vaikka 10V, tavoitteena on 10dB:n vastakytkennän kanssa pudottaa lähtöjännite 0,32x10 = 3,2 Volttiin. On sama mitataanko rms-, tai p-p arvoja, desibelit tarkoittavat aina jännitesuhdetta:
dB = 20log(U1/U2)
Lainaus:Vielä jos saisi tarkennusta kaavaan eli mikä on U1 ja U2 ?
Kuten jo kerrottu, niin desibelilukema on kahden jännitteen suhde. (tai tehon, mutta puhutaan nyt jännitteestä...)
U1/U2 on jännitteiden U1 ja U2 suhde, siis "U1 jaettuna U2:lla".
Oletetaan, että U1 = 10 V ja U2 = 3,16 V. Tästä saadaan kalkulaattorilla 10 dB, kun lasketaan yhtälö 20xlog (10/3,16) tai - 10 dB jos jännitteet ovat yhtälössä toisin päin,
siis: 20xlog (3,16/10) = -10 dB
Lainaus:Onko 5dB sitten 0,16 (0,32/2) ?
Jos haluat tietää paljonko jokin tietty dB-lukema on jännitesuhteena, niin sen voit laskea yhtälöstä: 10
(x/20) = U1/U2
Suusanallisesti: "Kymmenen potenssiin x/20", jossa X on kyseessä oleva dB-lukema.
Liitteenä vielä dB-taulukko, johon laskin tavallisesti tarvittavat dB ja jännitesuhteet.