Normaali aihe Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta (Luettu 4715 kertaa)
Eero Aro
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 838
Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
28.10.2020 klo 23:37:52
Tulosta viesti  
Huhhuh! Minulle tuli vähän kauhun hiki, kun katselin tämän pojan touhuamista:
https://www.youtube.com/watch?v=r5fquGccuSk

Hän on poistanut putkiradion seleenitasasuuntaajan käytöstä (vaikka jättääkin sen ulkonäkösyistä paikalleen) ja korvannut sen piisillalla. Ok tähän saakka.

Sitten hän toteaa, että jotta tasasuuntaajan jälkeen anodijännite olisi passeli, niin verkkomuuntajan toisiokäämistä on purettava kierroksia. Ja sitten hän todella tekee tämän tempun!

Kaveri näyttää tietävän mitä tekee, mutta aivan ammattilainen tai asiantuntija hän ei ole. Pertinaksia hän kutsuu muoviksi ja hän arvelee, että muuntajapakan purkaminen ja kokoaminen käy laatuun ilman muuta. Aika nätisti hän saa homman tehtyä, mutta vähän arvelen, että muuntajalevyjen välinen lakkaeriste kyllä vaurioituu operaatiossa.

Lopussa ratio kyllä soi! Good for him.

Kaveri saattaa kyllä olla kokenut rakentelija, sillä radion päällä on hauska Nixie-putkilla tehty kello, ehkä omatekemä.

Edit: Videon keskustelussa hän kertoo, että hänellä ei ole elektroniikan koulutusta, mutta koulussa kyllä puhuttiin kondensaattoreista, vastuksista ja Ohmin laista. Muuten hän on opiskellut kaiken netistä.

Lisäksi hän kertoo, että koska hän purki liikaa toision kierroksia, niin hieman videon tekemisen jälkeen hän avasi muuntajan uudelleen ja käämi osan kierroksista uudelleen.

Eero
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
oskari71
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 531
Sijainti: Vaajakoski
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #1 - 29.10.2020 klo 06:07:38
Tulosta viesti  
Taidan jatkossakin pelata jännitteet oikeille tonteille käyttämällä vastuksia jos seleenistä joutuu luopumaan.
Tuossa videossa oli laitettu tasurin napoihin konkat.Itse en ole laittanut mutta onko tuosta kokemusperäistä tietoa noiden tarpeellisuudesta?
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
oh1feb
Senior Member
****
Poissa



Viestejä: 487
Sijainti: Raisio
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #2 - 29.10.2020 klo 07:25:46
Tulosta viesti  
Vähän asian sivusta. Noita Nixie-kellojen rakennussarjoja löytyy kyllä eikä sen rakentelu vaadi paljon muuta kuin hiukan kärsivällisyyttä .Niin, ja saa noita valmiiksi koottuinakin. Itsellä tuo sama sarja, mutta vihrein numeroputkin. (on toiminut ihan hyvin vaikken mistään mitään tiedäkään)
« Viimeksi muokattu: 29.10.2020 klo 08:44:34 Kirjoittaja oh1feb »  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
RJL
God Member
*****
Poissa


SRHS 612

Viestejä: 2764
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #3 - 29.10.2020 klo 08:30:16
Tulosta viesti  
Mielestäni parin sadan ohmin sarjavastuksen käyttö on juuri oikea tapa simuloimaan seleeniä piidiodien korvatessa ne. Jännitepudotushan perustuu juurikin seleenin piitä suurempaan sisäiseen vastukseen. Tämä on vielä paljon helpompikin konsti.
  

Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
RaimoL
Junior Member
**
Poissa



Viestejä: 52
Sijainti: Hki
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #4 - 07.11.2020 klo 07:40:19
Tulosta viesti  
Heip..

Kuinka tärkeää olisi vaihtaa seleenetasuri diodeihin,kannattaako se tehdä  varmuudeksi ettei haiseva käry pääse tuottamaan yllätystä....varsinkin oman talon ulkopuolella Virnistys?
Olen kunnostanut Salora 57 Rivieran ja 58 Rivieran mutta en muista.....olikohan niissä seleenitasasuuntaajaa...??

Työhuoneessa vuoroaan odottavassa Asa 758:ssa tasasuuntaaja mielestäni on .....seleeni sellainen.

Vaihto sinälläänhän on melko yksinkertainen toimenpide,jotkut laittavat diodit vanhan seleenin kuoriinkin...tämä 80 - 200 ohm  vastuskin lienee tarpeellinen kohoavan jännitteen vuoksi.

Löytyykö vaihtohommasta mitään ohjetta,paljon siitä on puhetta,tarinaa ja epäselviä kuvia,mutta kun olen omia hommia tottunut tekemään aina ohjekirjan mukaan,niin jokin ohjeistus olisi kiva.

RaimoL






  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
RJL
God Member
*****
Poissa


SRHS 612

Viestejä: 2764
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #5 - 07.11.2020 klo 09:06:46
Tulosta viesti  
Ei kai tuohon vaihtotarpeeseen ole olemassa yhtä ja yksiselitteistä ohjetta tai määritelmää. Vain jos seleenistä ei tule yhtään anodijännitettä ulos, on vaihto pakollinen. Sitten menee henkilökohtaisen arvioinnin puolelle, kun mittaillaan jännitehäviötä seleenissä, eli anodijännitteen putoamista. Kyllähän se radio toimii, vaikka anodijännite on pudonnutkin parikymmentä volttia nimellisarvostaan, mutta kuinka kauan? Voi toimiakin, omassa käyttöradiossa Philips B5SF62A on alkuperäinen seleeni tallella, ja hyvin on laulanut jo vuosia. En muista tarkkaan, kuinka paljon anodijännite oli laskenut kunnostuksen aikaan, mutta pohdin jo silloin seleenin korvaamista, paikalleen kuitenkin jäi. Jotkut taas vaihtavat seleenin piisiltaan rutiininomaisesti, ihan perusteltu tapa tämäkin.

Tuli poliitikon ympäripyöreä vastaus. Yksi vaihtovideo tässä, kaverilla on hurja määrä kaikenlaisia kunnostusvideoita:

https://www.youtube.com/watch?v=NkKOe0YU2_I

Aiheeseen liittyen, fiksumpi tapa hoitaa piisillan aiheuttaman jännitteen nousu:

https://www.youtube.com/watch?v=1dvevDxNt6A
  

Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Miniwatt
Senior Member
****
Poissa


SRHS 10

Viestejä: 358
Sijainti: Janakkala
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #6 - 10.11.2020 klo 17:22:34
Tulosta viesti  
Samaa mieltä Reijon kanssa seleeneistä!

Mutta jäi vaivaamaan, kun hänen esimerkiksi mainitsemassa käyttöradiossa pitäisi ainakin tehtaan jäljiltä olla putkitasuri.

Philipsin seleenejä käytti usea merkki, mutta valmistaja itse suosi vastaanottimissaan hyvin pitkään putkitasasuuntaajia.

Itse jotenkin tykkään enemmän näistä tasasuuntausputkista ja pahoittelen kun aihe lähti vaeltamaan...
  

K-P H
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
RJL
God Member
*****
Poissa


SRHS 612

Viestejä: 2764
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #7 - 10.11.2020 klo 18:46:27
Tulosta viesti  
No niinpä tietysti. En tiedä, mikä sai kirjoittamaan tuon trumppilaisen totuuden, joku toivottavasti lyhempi aivotoimoinnan pysähdys. Eipä ole vuosiin tarvinnut ko. koneen takakantta aukaista, seli seli. Muilta osin kyllä seison vieläkin sanojeni takana.
  

Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
akenyh
God Member
*****
Poissa


SRHS 257

Viestejä: 1155
Sijainti: Halikko (Salo)
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #8 - 10.11.2020 klo 20:53:39
Tulosta viesti  
En silmäillyt tuolla edellä Reijo kommentoimia  korjausvideoita, joten seuraava saatta olla sielläkin.

Seleenisillan päästövastus kasvaa ikääntymisen myötä. Seurauksena tavaonmaisessa 50-luvun radiossa (teho verkosta 40-60W) anodijännitte pääteputkella (esim. EL84) putoaa noin 20V tai hieman enemmän vaikka verkkojännite onkin nykyään  230Vac. Myös suojahilajännite laskee samassa suhteessa. Sen seurauksena on, että anodivirta myös pienenee ja max. ääniteho laskee. Tavaomaisessa kotikuuntelussa ei tällä ole suurta merkitystä ja "kuluuhan" pääteputki vähemmän.
Sama alhaisempi anodijännite (=pääteputken Ug2) vaikuttaa myös muilla putkilla.

Mikäli haluaa palautta alkuperäiset jännitearvot, voi sen jäkevästi tehdä vaihtamalla seleesillan tilalle piisillan + 150-200Ohm /5W vastuksen, joka on sillan ja 1. suotoelkon välissä.

Terv. Åke


  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
akenyh
God Member
*****
Poissa


SRHS 257

Viestejä: 1155
Sijainti: Halikko (Salo)
Re: Seleenitasasuuntajan tilalle piisilta
Vastaus #9 - 20.11.2020 klo 14:23:19
Tulosta viesti  
Netin ihmeellisessä maailmassa silmiin sattui kirjoitus, jossa kerottiin mm. seleleenitasasuuntaajista ja niiden vanhentumisesta seuraavasti:
Käytössä ja hieman myös lepotilassa tapahtuu seleenitasuuntajassa vanhentumista. Tänä vanhentumisaikana sekä päästö-, että estosuunnan vastus asteettain lisääntyy  noin yhden vuoden ajan. Sen jälkeen tilanne vakiintuu. Tämä vanhentuminen vähentää noin 7% tasasuuntaajan ulostulojänitettä (nimellisvirralla).

Oman kokemukseni mukaan tämä sopii kyllä radion anodijänniteelle, jossa noin 260-270V jännite on vanhassa radiossa noin 240-250V.

terv. Åke
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu