Normaali aihe Powerin reformaatio (Luettu 1950 kertaa)
Raimo Sjöberg
God Member
*****
Poissa


SRHS #313

Viestejä: 1561
Sijainti: Espoo
Powerin reformaatio
13.03.2020 klo 01:31:53
Tulosta viesti  
Timon, OH1AZL:n, RA-lehdessä olleen rakentelujutun innostamana värkkäsin 1970-luvulla tuollaisen pikkupowerin. Se ei toiminut oikein toivotulla tavalla, joten se varastoitiin jossain vaiheessa kesämökin vintille.

Bonkin penkomisen yhteydessä se pulpahti sieltä hiljattain esiin. Katselin sitä nyt nostalgisesta näkökulmasta, olihan siinä sentään itse tehty tukeva alumiinikotelo ja laadukkaat taulumittarit. Päätin siis rakentaa sisuskalut uudelleen. Itse säädin oli tehty VERO-levyn pätkälle ja varustettu 25-napaisella printtiliittimellä, liittimen otin uuden säätöyksikön käyttöön.

Kaikki muu jäikin suunnilleen ennalleen, mitä nyt suotokonkkien kapasitanssia kasvatin ja varustin negatiivisen jännitteen muodostusta varten powerin erillisellä pienellä verkkomuuntajalla.

Kuvissa alkuperäinen kytkentä ja sen toteutus VERO-levylle.
  

Poweri_1.jpg ( 40 KB | 215 latausta )
Poweri_1.jpg
DSC_1095.JPG ( 160 KB | 238 latausta )
DSC_1095.JPG

Rami  OH1AYG - OH2AUS
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
Raimo Sjöberg
God Member
*****
Poissa


SRHS #313

Viestejä: 1561
Sijainti: Espoo
Re: Powerin reformaatio
Vastaus #1 - 13.03.2020 klo 01:43:50
Tulosta viesti  
Uuden elektroniikan rakensin niin ikään VERO-levylle, johon siirsin liittimen vanhasta tekeleestä. Johdotus meni myös uusiksi ja etulevyyn tuli virtamodea indikoiva 8mm LED.

Powerista tuli erittäin stabiili, virtarajoituskin alkaa parista milliampeerista. Koska TL081-opareiden maksimi käyttöjännite on +/- 18 volttia, varustin niiden jännitesyötön LM317-regulla. Näin jännite ei tyhjäkäynnillä pääse nousemaan liikaa, toisaalta ulostulojännite jää maksimissaan vähän alhaisemmaksi sarjatransistorien ollessa emitteriseuraajina. Jännitteen tahattoman nousun virrankatkaisun jälkeen estää oparin U2 lähtöön kytketty Q1, joka vetää lähdön alas välittömästi kun negatiivinen jännite alkaa häipyä.
  

Poweri_0-25V_3A.jpg ( 96 KB | 251 latausta )
Poweri_0-25V_3A.jpg
Poweri_0-25V_3A_W.jpg ( 60 KB | 240 latausta )
Poweri_0-25V_3A_W.jpg

Rami  OH1AYG - OH2AUS
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
Raimo Sjöberg
God Member
*****
Poissa


SRHS #313

Viestejä: 1561
Sijainti: Espoo
Re: Powerin reformaatio
Vastaus #2 - 13.03.2020 klo 01:48:29
Tulosta viesti  
Kuvissa poweri uudessa kuosissaan, uudet suotokonkat (4x4700µF) ovat vielä asentamatta. Sähköturvallisuuttakin on sukituksella ja lisäeristyksillä vähän parannettu.

Niin, en minä vaan tiedä mitä tuolla tekisin. Powereita on joka lähtöön muutenkin. Mutta kun nyt päätin sen laittaa kuntoon niin eipä siinä sitten muutakaan voinut. Olen sitä toistaiseksi käyttänyt mm. akkujen lataukseen
  

DSC_1101.JPG ( 112 KB | 231 latausta )
DSC_1101.JPG
DSC_1100.JPG ( 168 KB | 236 latausta )
DSC_1100.JPG

Rami  OH1AYG - OH2AUS
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu