putkinotko kirjoitti 31.10.2019 klo 22:29:16:
Mitenpäs me vanhat käppänät, jotka ikämme olemme hengittäneet lyijyllisen tinan juotoshöyryjä, olemme näinkin kohtuullisissa sielun ja ruumiin... eiku kehon voimissa??? Meillähän pitäisi pään ainakin olla laho, tai ainakin ihan pehmeä, mutta täällä vaan porskutetaan. Ei kai niistä enää valmistuksen jälkeen mitään hengitykseen liukene, kun ei niitä syödä eikä niistä juoda. Vai johtuuko se mulla 45-vuoden nortin kärhäämisestä, ettei lyijyhöyryt ole mahtaneet mitään hyvin tervatuille keuhkoille??? Maailma on niin epäterveellinen paikka nykyään, että jos syöt jotain, se aiheuttaa ainakin syöpää, ja jos juot, maksa sanoo poks ja hengittäminen vasta vaarallista onkin, Tilanne on huolestuttava mutta vakava.
Ihmettelen tuota itsekin, terveydestä ja turvallisuudesta on tullut mantra, jota hoetaan mediassa päivästä toiseen. Epäilen että jollain romualan lobbarilla on Eu.ssa oma lehmä ojassa?
Lyijyllinen tina saattaa haitata harrastajien käytössä ser-kierrätystä, koska jää aivan liikaa murskattavaa elektroniikkaa edelleen ihmisten käyttöön? Terveyden nimissä on helppo kieltää
lähes kaikki mahdollinen ja siksi se on niin yleinen syy näissä EU-direktiiveissä? Uusien laitteiden valmistajat eivät myöskään pidä tästä elektroniikkaharrastelusta, sehän haittaa uusien
energiatehokkaiden kertakäyttölaitteiden myyntiä?
Markku