Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Yleinen keskustelualue
› Mittarin nestekidenäytön virkistäminen
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
Mittarin nestekidenäytön virkistäminen (Luettu 2805 kertaa)
erkki1940
YaBB Newbies
Poissa
SRSH
Viestejä: 4
Mittarin nestekidenäytön virkistäminen
02.04.2018 klo 12:58:11
Tulosta viesti
Onko kenelläkään tietoa miten mittarin himmentyneen nestekidenäytön saisi korjattua? Kysymyksessä on veneen tuulimittarin numeronäyttö. Mittari on kolmisenkymmentä vuotta vanha, mutta mielestäni nestekidenäytön ei pitäisi heikentyä iän myötä. Näytössä ei ole taustavaloa, joten sen heikkenemisestäkään ei voi olla kysymys. Mittari on muuten toimintakuntoinen, joten uuden hankkiminen ei oikein innosta.
erkki.saarinen8@luukku.com
IP kirjattu
Ruokki
God Member
Poissa
Viestejä: 1781
Re: Mittarin nestekidenäytön virkistäminen
Vastaus #1 -
02.04.2018 klo 13:19:41
Tulosta viesti
Kyseessä voi olla että seeprakumi näytön takana ei enää yhdistä kunnolla. Voi olla likaantunut tai paine näyttölasiin ei ole riittävä. Ole varovainen kun käsittelet näyttöä; siinä helposti saa vahinkoa aikaan ja näyttöön ilmestyy mustia kohtia. Ole tarkkana mitä ainetta käytät puhdistukseen jos päädyt putsaamaan seeprakumia. Voi olla että kumi on niin kovettunut että pitää vaihtaa uuteen.
Ruokki
IP kirjattu
OH2EO
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 1120
Re: Mittarin nestekidenäytön virkistäminen
Vastaus #2 -
02.04.2018 klo 13:22:37
Tulosta viesti
Näiden näyttöjen ongelmat liittyvät yleensä kontaktihäiriöihin. Näyttölasin ja piirilevyn välillä on "seeprakumi" liitin ja paketti on tiukasti puristettu yhteen. Menneinä vuosikymmeninä tämä oli mm. joidenkin Nokian puhelimien tyyppivika. Puhelinta näytön ympäriltä puristellessa sai segmenttejä vaihtelevasti näkymään. Tätä pakettia voi yrittää avata ja kontaktipintoja varovasti puhdistella, mutta onnistumisprosentti ei liene kovin suuri. Kokemusta on mm. yhdestä halpis yleismittarista.
Edit: Ruokki ehtikin ensin ☺
IP kirjattu
RJL
God Member
Poissa
SRHS 612
Viestejä: 2768
Re: Mittarin nestekidenäytön virkistäminen
Vastaus #3 -
03.04.2018 klo 11:39:15
Tulosta viesti
Jossain uudemmissa LCD-näytöissä on yksi nasta kontrastinsäätöä varten, näihin voi olla kytketty trimmeri, jolla kontrasia voi säätää. Olisikohan näissä vanhemmissakin mitään vastaavaa?
Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
IP kirjattu
Ruokki
God Member
Poissa
Viestejä: 1781
Re: Mittarin nestekidenäytön virkistäminen
Vastaus #4 -
03.04.2018 klo 13:24:34
Tulosta viesti
Voisit tutkia myös kaikki liitokset. Jos johdotukset ja mittari on ollut vuosia (30v) meri-ilman vaikutuksen alaisena, niin 2€ vetoa että hapettumia löytyy!
Ruokki
IP kirjattu
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue ««
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.