Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
› Radiot-lehden vanhat numerot
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu:
1
[2]
Lähetä aihe
Tulosta
Radiot-lehden vanhat numerot (Luettu 19600 kertaa)
Eero Aro
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 838
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #15 -
25.11.2017 klo 17:16:00
Tulosta viesti
Olen ei-jäsenenä tästä asiasta ulkopuolinen, mutta kommentoin silti tätä:
Teppo kirjoitti:
> Mikäli lupaa ei saada (kielletty, ei tavoitettu, menehtynyt/perikuntaa ei kiinnosta jne)
> jää juttu sähköisessä versiossa julkaisematta.
Tuollaisessa tapauksessa sovelletaan kohtuullisuusperiaatetta. Jos pystytään osoittamaan, että tekijänoikeuden haltijaa on yritetty tavoittaa ja saada häneen yhteyttä eri tavoin ja useita kertoja ilman vastausta kohtuullisessa ajassa, niin katsotaan, että on tehty kaikki voitava asian suhteen. Jos joku asianomistaja myöhemmin riitauttaisi asian, niin tavoittamisen dokumentointi riittää todisteluksi.
Eri asia on, olisiko tuollaisessa operaatiossa kohtuullista mieltä.
Eero
IP kirjattu
reiskaj
Full Member
Poissa
SRHS 17, OH2HK
Viestejä: 177
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #16 -
25.11.2017 klo 17:39:54
Tulosta viesti
Oikein hyvä asia, että tämä on otettu jälleen esille. Jukka Heino skannasi lehdet 1993-2006 tietokantaan. Minulla on siitä tiedosto hallussani. Skannaustuloksen tekijänoikeudet ovat Jukka Heinon oikeudenomistajilla eli perikunnalla. Sitten vielä ketjua eteenpäin eli artikkelien ja kuvien tekijänoikeudet ovat oma lukunsa.
Tämä tiedosto on Seuran tietokannassa ja siten harkinnan mukaan käytettävissä, jos jotenkin nämä tekijäoikeuskysymykset saadaan ratkaistuksi.
Olen omalta kohdaltani luovuttanut kuvieni ja tekstieni käyttöoikeudet Seuralle kirjallisesti.
Seuran tietokanta pitäisi olla ainakin rajoitetusti suoraan jäsenien käytettävissä ja ulkopuolisille "kysy ja vastaa" -periaatteella. Järjestely onkin sitten suuremman luokan kysymys, josta olisi hyvä keskustella laajemmin.
73 Reiska SRHS 17, OH2HK
Reino Janhunen
Skype/VoIP
IP kirjattu
teemum
Senior Member
Poissa
Viestejä: 401
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #17 -
25.11.2017 klo 18:43:59
Tulosta viesti
reiskaj kirjoitti
25.11.2017 klo 17:39:54:
Skannaustuloksen tekijänoikeudet ovat Jukka Heinon oikeudenomistajilla eli perikunnalla.
Täyttääkö muka jonkin lehden skannaaminen teoskynnyksen ylittymisen, eli syntyykö lehden skannatessa teos?
Sama kysymys tulee mm. siitä saako esim. jollakin Asa-tikulla olevia kuvia jakaa eteepäin. Jos esim. skannaan jostain kirjasta jonkin kuvan ja liitän siihen tekstin "(c) teemum", ei minun ymmärtääkseni ole syntynyt mitään sellaista teosta johon minulla olisi tekijänoikeus.
Wikipediassa on aiheesta ainakin juttua: "Teoskynnys tarkoittaa, että teoksen on ylitettävä tietyt vaatimukset eli oltava riittävän itsenäinen ja omaperäinen saadakseen tekijänoikeudellisen suojan."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Teoskynnys
Edit: Täällä vielä lisää asiasta juttua
http://www.tekijanoikeus.fi/tekijanoikeus/syntyminen/
"Teoskynnys ylittyy, jos teos on tekijänsä henkisen luomistyön itsenäinen ja omaperäinen tulos. Käytännössä teokseksi katsotaan mikä tahansa luovan työn tulos, joka on sen verran omaperäinen, ettei joku toinen tekisi täysin samanlaista."
Itse en ainakaan tulkitsisi että lehden skannaaminen täyttäisi yllä olevat vaatimukset.
«
Viimeksi muokattu: 25.11.2017 klo 19:16:05 Kirjoittaja teemum
»
IP kirjattu
reiskaj
Full Member
Poissa
SRHS 17, OH2HK
Viestejä: 177
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #18 -
25.11.2017 klo 19:02:49
Tulosta viesti
teemum
Hyviä kysymyksiä, joihin en osaa vastata, koska en ole asiantuntija. Tekijän eli Jukka Heino alkuperäinen tekstiliite oheisena.
Reiska
_LUE_TDMD_ENSIN.txt
( 1 KB | 0 latausta )
Reino Janhunen
Skype/VoIP
IP kirjattu
ilkka suni
Senior Member
Poissa
Viestejä: 417
Sijainti: SRHS
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #19 -
25.11.2017 klo 19:57:21
Tulosta viesti
teemum kirjoitti
25.11.2017 klo 18:43:59:
...Sama kysymys tulee mm. siitä saako esim. jollakin Asa-tikulla olevia kuvia jakaa eteepäin...
En suosittele ilman lupaa jakamaan ASA-tikun tiedostoja. En tiedä, millainen tekijänoikeusklausuuli tikulle on sisällytetty, mutta oikeudet ovat joko tietokannan kokoajilla tai SRHS:lla, jos oikeudet on seuralle luovutettu.
Ainakin uusimmassa ASA-tietokannassa käsittääkseni lisäksi on Turun museokeskukselta saatua materiaalia, ja tuohon materiaaliin oikeudet olettaakseni pysyvästi ovat museokeskuksella.
Tämän enempää en ASA-tikkuun puutu tässä ketjussa, yrittäkäämme pysytellä Radiot-lehdissä tässä ketjussa.
-ilkka
IP kirjattu
AriH
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 698
Sijainti: Turku
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #20 -
25.11.2017 klo 21:26:03
Tulosta viesti
Kun kerran Jukka Heino on voinut skannata lehdet CD:lle pdf:ksi ottaen itselleen copyrightin siihen ja niiden jakamiseen, niin kait se jollekin muullekin onnistuu, joka sitten voi siirtää oikeudet SRHS:lle seuran tarkoituksiin, ellei sitten perikunta anna niitä seuralle...
Niinkuin LGL sanoi, että kun ongelmia hakee, niitä kyllä löytää.
Ari
IP kirjattu
ilkka suni
Senior Member
Poissa
Viestejä: 417
Sijainti: SRHS
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #21 -
25.11.2017 klo 21:56:27
Tulosta viesti
En ehkä tiedosta, mitä nyt tarkoitetaan "ongelmien hakemisella".
Suomen Radiohistoriallinen seura ry käsittääkseni on melko sivistynyttä sakkia ja käytäntökulttuurien korkeammasta päästä. Ongelmien hakemista mielestäni on, jos tietoisesti tai puutteellisella valmistelulla otetaan seuraamusriski.
Pahus, kun en takemmin muista tapausta, muutaman vuoden takaa. Joka tapauksessa, kyseessä oli melko absurdi tekijänoikeuskiista, joka johti raastupaan. Jokin ns. harraste- tai vapaaehtoistaho oli julkaissut käsissään ollutta materiaalia. Perikunta vei tahon raastupaan, tekijänoikeusrikkomuksesta. Julkaisija tuomittiin korvauksiin.
Oletan, että esimerkiksi Suomen Journalistiliiton toimistossa on tekijänoikeusaspekteja tuntevia henkilöitä. Heille voisi ehkä soittaa ja kysellä.
Maa on mustana, silti autoissani on ollut nastarenkaat jo lokakuun 4. viikolta alkaen.
-ilkka
SJL:n jäsen v. 1980-
IP kirjattu
Maja
God Member
Poissa
SRHS 478
Viestejä: 3372
Sijainti: Lounais-Suomi
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #22 -
26.11.2017 klo 02:50:02
Tulosta viesti
Hetkinen...
Vanhojen vuosikertojen jakelu uudessa formaatissa ei pitäisi olla tekijänoikeus kysymys, varsinkaan kun kyseessä
ei ole alunperinkään ns. kaupallinen tuote? Rajoitetulla jakelulla jäsenille, niin kuin nytkin, eli mikään ei muutu?
Tietenkin jos joku kirjoittaja on sopinut aikoinaan niin että kirjoitustani ei saa julkaista sähköisessä muodossa
tai ottaa uusintapainosta lehdestä niin silloin olisi hiukan eri asia. Toinen on, jos seura maksua vastaan myisi
julkaisua vapaasti kaikille asiasta kiinnostuneille ostajille.
Markku
IP kirjattu
Heikki M
God Member
Poissa
SRSH
Viestejä: 646
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #23 -
26.11.2017 klo 06:26:02
Tulosta viesti
Aimman elämäni harrasteen alueelta (lennokit) on käyty keskustelua materiaalin uudelleen julkaisemisesta. Julkaisumalli taisi olla sähköinen tai paperilla. 1960-luvulla tehtyä Suurta lennokkikirjaa ei voitu keskustelupalstalla olleiden tietojen mukaan julkaista tekijänoikeusasioiden vuoksi. Kirjoittajat ja edesmenneiden kirjoittajien perikunnat omistivat tekijänoikudet.
Kirjoittelin aikoinani Lennokki-nimiseen lehteen. Kysyin varmaan 10 vuotta sitten Ilmailuliiton silloiselta toiminnanjohtajalta artikkelieni tekijänoikeuksista. Saamani vastauksen perusteella ne ovat minulla. Jo kadonneen sähköpostin mukaan liitolla on oikeudet ainoastaan taittoon.
Vanhojen lennokkien piirustusten laittaminen yleiseen jakoon on ilmeinen ongelma. Siitä on käyty keskustelua lennokkien keskuskustelupalstalla. Katso esim. viestit 2, 24 ja 25. Linkki:
https://lennokit.net/showthread.php?t=66034&highlight=vanhat+piirustukset
Vanhojen Radiot-lehtien uudelleen skannauksella tai kopioinilla sekä jakelulla jäsenistön tarpeeseen (taikka jakeluun pyydettäessä) ei pyritä taloudelliseen etuun. Tekijänoikeuksien omistajat voisivat miettiä oikeuksiaan tätä taustaa vasten.
Itse olen törmännyt mielestäni kyseenalaiseen ja minua ärsyttävään tekijänoikusrikkomukseen. Erään järjestön kaupalliseen kirjaan kirjoitin artikkeleita. Painoksen loputtua kirja uusittiin ja artikkelini päivitettiin/laajennettiin. Nyt koko artikkeli tuli kokonaan toisen kirjoittajan nimelle ja alkuperäistä lähdettä ei mainittu. Tässä kohttaa meni ns. kuppi nurin.
Heikki M
IP kirjattu
RJL
God Member
Poissa
SRHS 612
Viestejä: 2768
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #24 -
27.11.2017 klo 19:20:19
Tulosta viesti
Kun kuitenkin esim. Suomen Kuvalehti tarjoaa digilehden tilaajille kaikki aikojen alusta ilmestyneet numerot skannattuina, ei tuo tekijänoikeuskysymys voi olla ylitsekäymätön este. Samoin saa vaikkapa Tekniikan Maailmaa, korvausta vastaan, mutta kuitenkin.
Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
IP kirjattu
ilkka suni
Senior Member
Poissa
Viestejä: 417
Sijainti: SRHS
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #25 -
21.12.2017 klo 17:54:54
Tulosta viesti
Asiassa nyt on ollut aktiviteettia, vajaan kuukauden ajan.
Muun muassa jätin SRHS:n hallitukselle aloitteen vaiko esityksen asiassa. Käytin teeman setvimiseen parin viikon aikana noin 100 lähetettyä, noin 100 vastaanotettua sähköpostia ynnä muuta puljaamista, ja asiassa kuulin eli vaivasin mm. muutamaa pitkäaikaista Radiot-lehden avustajaa sekä kyselin Suomen DX-Liiton kokemuksia parin vuoden takaisesta hankkeestaan, kun SDXL julkaisi jäsenlehtensä vuodesta 1959 alkaen sähköisessä muodossa, jäsenistönsä saataville.
Aloitteeni, esitykseni, tavallaan vesittyi, mutta olen toiveikas, että aikavälin 1993-2004 Radiot-lehdet saataisiin SRHS:n jäsenistön luettavaksi sähköisessä muodossa. Muilta osin käsittääkseni asia ei ole kovin yksioikoinen ja teettää työtä.
Ehkä kuulemme, luemme asiasta, SRHS:n hallituksen vuoden 2018 ensimmäisen ja samalla järjestäytymiskokouksensa jälkeen.
SDXL:n puheenjohtaja Pasi Rintamäelle kiitokset avustaan asiassa.
Ystävällisin terveisin,
Ilkka Suni
tiedottaja, SRHS
IP kirjattu
Kuulessää
Full Member
Poissa
SRHS 885
Viestejä: 240
Re: Radiot-lehden vanhat numerot
Vastaus #26 -
23.12.2017 klo 07:42:56
Tulosta viesti
ilkka suni kirjoitti
21.12.2017 klo 17:54:54:
Aloitteeni, esitykseni, tavallaan vesittyi, mutta olen toiveikas, että aikavälin 1993-2004 Radiot-lehdet saataisiin SRHS:n jäsenistön luettavaksi sähköisessä muodossa. Muilta osin käsittääkseni asia ei ole kovin yksioikoinen ja teettää työtä.
Ei tuo ylivoimaista voine olla jos halua asiaan olisi. Mallia vaikka tästä harrastealasta:
http://www.mobilisti.fi/mobilisti/mobilisti-817-tilaaja-olet-numero/
IP kirjattu
Sivu:
1
[2]
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry ««
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.