Normaali aihe Kelasydämen vapauttaminen (Luettu 4256 kertaa)
Kuulessää
Full Member
***
Poissa


SRHS 885

Viestejä: 240
Kelasydämen vapauttaminen
31.05.2017 klo 19:51:50
Tulosta viesti  
Mahdollisesti tulevia viritystarpeita varten kyselen, miten olette poistaneet kelasydänten lukitusvahan. Sitä näyttäisi joskus olevan senttikaupalla kelarungon sisällä sydänruuvin päällä. Tuli mieleen että voisiko jotenkin varovasti lämmittää vai ihan vaan jotenkin mekaanisesti rassaamallako?

Edit: Kun tuota kuvaa katsoo, niin kyllä lämmittäminen taitaa jäädä pois laskuista. Siinä sulaisi nuo kelalankojen kiinnitysvahatäpätkin samalla.
  

Vahaa.jpg ( 216 KB | 0 latausta )
Vahaa.jpg
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
teemum
Senior Member
****
Poissa



Viestejä: 401
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #1 - 31.05.2017 klo 20:56:06
Tulosta viesti  
Poranterällä voi koettaa varovasti ottaa isoimpia pois.
Olen myös havainnut että terävät 1mm ja 2mm leveät talttapääruuvimeisselit ovat hyviä millä vahaa saa kaavittua tuolta pois. 1mm ruuvimeisselillä saa varovasti ottaen vahan myös pois kelarungon urasta niin siihen saa paremmin viritysavaimen paikalleen.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
akenyh
God Member
*****
Poissa


SRHS 257

Viestejä: 1155
Sijainti: Halikko (Salo)
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #2 - 31.05.2017 klo 21:03:36
Tulosta viesti  
Vaha on todennäköisesti mehiläisvahaa, joka notkistuu melko helposti. Kuumailmapuhallinta tai muuta ulkoista lämmitä ei kannata käyttää. Vahaa voi ensin kaivella varovasti pois vaikka pienellä meisselillä, jota hieman kolvinkärjellä ensin lämmittää. Kun kaikki kelaruuvin päällä oleva on kaavittu pois, pitää kelaruuvi saada liikkeelle. Yksi konsti on ottaa pieni poranterä (o/4mm?), jonka kiinnityspäätä hieman lämmitetään ja työnnetään siten kevyesti hetkeksi ruuvia vasten. Tämän pitäisi pehmentää loppu vaha niin, että ruuvia voi sopivalla meisselillä pyöritellä sen aikaa, että vaha jähmettyy eikä lukitse ruuvia. Kelaruuveja on putkessa kaksi ja lukitus on todennäköisesti siellä kelaputken alapäässäkin.
Varmaan muitakin tapoja on, mutta tällaista olen käyttänyt.

Kelapurkki näyttää Saloralta, ula-ilmasin etualalla. Punainen runko on varmaan AM ilmaisin (468kHz). Veikkasinko oikein?

terv.
Åke

Edit. No niin, tuli samoja ohjeita kahdesti, mutta hyvä näin.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
jat79
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 184
Sijainti: Ilmajoki
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #3 - 01.06.2017 klo 12:30:47
Tulosta viesti  
Hmm..Saiskos vahan poistamiseen rakennettua imurin esim. sopivankokoisesta injektioruiskusta ja neulasta. Neulaa kuumentais jollain (käämi?), ja se sulattais vahaa edellään jonka sitten imis ruiskulla pois... ideaa ja lämmitystä jatkojalostamalla sinne vois saada ruutattua vielä samat vahat takaisin säädön jälkeen.

Tuli vain mieleen kun kuvaa katsoin. Kokemusta ei ole vahan poistosta, eikä paljo muustakaan.
  
Sivun alkuun
YouTube  
IP kirjattu
 
RJL
God Member
*****
Poissa


SRHS 612

Viestejä: 2768
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #4 - 01.06.2017 klo 13:46:04
Tulosta viesti  
Oma konstini on ollut porata sopivankokoisella poranterällä ensin suurin osa vahasta pois. Sitten kolviin pyöreäpäinen kärki jonka ympärille talouspaperia sen verran kuin mahtuu sydämen sisään. Kolvin lämpö pienelle, alle 100 astetta. Tällä sitten lämmitetään kelarunkoa sisältä jolloin loppu vaha imeytyy paperiin. Kun sydän on vielä lämmin, lähtee ferriitti yleensä liikkeelle, ja sitä vemputetaan edestakaisin kunnes sydän jäähtyy sen verran ettei jämähdä uudelleen kiinni.
  

Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Moderaattori
Global Moderator
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 90
Sijainti: Hämeenlinna
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #5 - 02.06.2017 klo 11:38:19
Tulosta viesti  
Keskustelun aiheeseen irrelevantit viestit ovat siirretty tähän ketjuun.

Lisäystä vakioviestiin, alkoi keskustelu haarautua niin paljon että siirsin Saloraa enemmän koskevat viestit omaan säikeeseensä.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Kuulessää
Full Member
***
Poissa


SRHS 885

Viestejä: 240
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #6 - 03.06.2017 klo 08:25:49
Tulosta viesti  
Ihan aiheesta moderaattori siirsi varsinaiset viritysviestit oikeaan osioon. Kiitos kaikille vahanpoistoa kommentoineille, sain hyvin toimivia ohjeita ja varsinkin tuo Åken kuumennetun poranterän vinkki toimi hienosti.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Mael
YaBB Newbies
*
Poissa



Viestejä: 14
Re: Kelasydämen vapauttaminen
Vastaus #7 - 06.02.2026 klo 22:39:34
Tulosta viesti  
Kiitos hyvistä ohjeista.

Turvallinen lämmitys onnistuu kun esim. vedenkeittimeen kastaa hetkeksi esim. 3 mm paksun ruuvimeiselin; n. 100 C, pyyhkäisee veden pois ja pitää painettuna kelaruuvia vasten.

t: Markku

  

Meisseli.jpg ( 98 KB | 16 latausta )
Meisseli.jpg
Sivun alkuun
 
IP kirjattu