Kuuma aihe (Enemmän kuin 10 vastausta) Jim Marshall (Luettu 10300 kertaa)
putkinotko
God Member
*****
Poissa


SRHS # 751

Viestejä: 1881
Sijainti: Lohja
Jim Marshall
22.01.2017 klo 08:40:42
Tulosta viesti  
Huomenta vahvistin rakentelijat!

Tänään Teemalta klo2100
Play It Loud: Marshall-vahvistimen tarina

Jussi
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Jukka Rajala
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 1466
Sijainti: Helsinki
Re: Jim Marshall
Vastaus #1 - 22.01.2017 klo 12:04:44
Tulosta viesti  
Kerrotaankohan dokkarissa oliko alkupään vahvarit omaa suunnittelua vai jostain Mullardin sovellusopuksesta napattuja kytkentöjä.

Nykypäivänä myynnissä olevat vahvaritkin perustuvat Marshallin ,Voxin ja Fenderin kytkentöihin mutta onko tämä koskaan poikinut mitään patenttikiistaa, sitä en tiedä. Ehkä tämä vahvistaa sen että alkuaan vahvarit perustui putkitehtaiden kytkentöihin.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Maja
God Member
*****
Poissa


SRHS 478

Viestejä: 3372
Sijainti: Lounais-Suomi
Re: Jim Marshall
Vastaus #2 - 22.01.2017 klo 19:39:47
Tulosta viesti  
Vuonna 1947 ilmestyi Robin & Lipmanin putkivahvistimia käsittelevä kirja "Practical Amplifier Diagrams"  jota on varmaan lueskeltu ahkerasti
alan piireissä vahvistin suunnittelun alkuaikoina, samoin kuin vastaavia Mullardin painotuotteita täällä vanhalla mantereella.

http://www.tubebooks.org/Books/Atwood/Robin%20&%20Lipman%201947%20Practical%20Am...

Markku  Pyöritä silmiä
« Viimeksi muokattu: 22.01.2017 klo 20:20:06 Kirjoittaja Maja »  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
putkinotko
God Member
*****
Poissa


SRHS # 751

Viestejä: 1881
Sijainti: Lohja
Re: Jim Marshall
Vastaus #3 - 23.01.2017 klo 12:03:13
Tulosta viesti  
Moro

Korjasin kerran kaverin pojan 50W:sen Hughes&Kettner päätemuuntaja ja -putkivikaisen vahvistimen, ja sitä korjauksen jälkeen testatessa tuli puheeksi hänen haaveensa 50-Wattisesta JCM800 mallista. Sanoin että jos hän maksaa osat, niin minä kyllä rakennan. No siitähän ei sen enempää tarvinnut keskustella, kun tuli vastaus että sovittu. Ei muuta kun vääntämään sassista kahden millin alumiinista, ja tilaamaan muuntajat sun muut osat Uraltonesta ja rakentamaan. Kun vahvistin oli koteloimattomana valmis, soitin että nyt voisi tulla testaamaan, että kelpaako, ja että ottaa oman kaiutinboksin ja kitaran mukaan. Ajattelemani vartin testi venyi parin tunnin revittelyksi, ja hyvä ettei kuola valunut suupielistä, kun oli niin paljon makeaa vettä suussa. Ilmeisesti hän piti siitä. Kun sanoin että kestää vielä aikamoisen tovin että saan tehtyä asiallisen boksin vahvistimelle, niin tuli vastaus, että hänellä on Peaveyn puretun nupin kotelo kotona, että hän voi modifioida sen sopivaksi. Kova kiire oli saada Marsuklooni käyttöön. Sillä on nyt soiteltu reilu pari vuotta ja vieläkin on tyytyväinen.

Jussi
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
astronic
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 152
Re: Jim Marshall
Vastaus #4 - 24.01.2017 klo 11:16:16
Tulosta viesti  
Kiitos vaan vinkistä "putkinotko". Katselin eilen aamusta jutun ja totesin heti alkuun saman kuten aiemminkin moisista dokumenteissa; mukaan on haluttu posketon määrä tavaraa, mutta tuntiin ei mahdu koko asian taustasta kuin se 5 min jakso.
Marshallin Vahvistimiin kytkeytyi Briteissä monia muitakin joita ei edes tuossa mainittu kuin raapaisten. Lähtökohta oli se, että soittajat halusivat ja tekijät toteuttivat erehdysten ja kokeiluitten kautta. JTM45 oli se ensimmäinen joka tuli markkinoille. Esikuvana Fenderin bassman bassovahvistin. Miksi se bassovahvistin osoittautuikin hyväksi valinnaksi "kloonata" kitaralle oiva soittovahvistin? Fenderin ja marshallin soundi on aina ollut erilaista; fenderissä löytyy se teräksinen pohja ja marsussa taas se menee äänialaltaan matalammelle. Siis heleys äänessä jota ei tietenkää voi tekstillä edes kuvailla. Sitten tulevat nuo putken ominaisuudet joilla voidaan sitä säröä kasvattaa hallitusti ja leikkiä soundeilla. Suomessa on tehty kitarakäyttöön oivia ja soivia laitteita; on ollut voimaa sekä myös joskus telesteä joista löytyy myös potkua sekä säröäkin jos modaa kytkentöjä. 1960 luvun alussa ei ollut kuin kirjaston kirjat sekä ne vanhat radiopuolen ukkelit joilta sait oppia rakenteluun. Osia sait jos osasit etsiä ja tiesit kuka tekee mitäkin radio ja vahvistin puolella. 1960 luvun alku oli ainakin suomessa monien amerikkalaisten osien ja kitaroitten kuin bahvistimienkin kannalta hankala maa, niitä vain ei saanut. Suomen ensimmäinen stratocasterkin taisi olla Itkosen Jussilla jonka tuotti tai haki englannista ja ensimmäiset vahvistimensa rakensi joku ylen insinööri. Oma ensimmäinen vahvistimeni oli arvidson merkkinen ja teholtaan lienee ollut 5w luokkaa. Seuraavaksi tuli kuvioihin voiman K40 malli. Oikeaan vahvistimeen törmäsin, kun sain kokeilla vox ac30 laitetta ja siitä alkoi tuo pelleily sointiemaailmassa. Jos joku hakee sitä murinaa soundiin niin sitä löytyy sieltä marsusta, jos joku hakee puhdasta rautalanka soundia niin siihen ei oikein se marsu käänny. Itkosen Jussi sanoi minulle joskus, että halusi vahvistimen suoralla äänellä ja siihen se kaikulaite perään jossa oli se kaikki jota tarvittiin. Itse ukkelista lähtee se ensimmäinen käsky mitä se kaiutin siellä lavalla toistaa; sitten tulee etuset, päätteet ja kuulijat. Nykyinen lavatekniikka on niin paljon muokattu siitä 1960 luvun jutuista ettei perässä pysy. Nykyisinkin soitinta ajetaan ensin pienellä fenderillä, peaveyllä tai jopa voxilla josta lähtee mikitys suureen PA systeemiin. No se siitä omasta näkemyksestäni joka hiukan venähti. Marshall dokumentti oli siinäkin mielessä hiukan ohitse ampuva, että ne soittajat saivat siinä suurimman huomion. Ja vielä; ne klipit olivat niitä joista ei tarvinnut maksaa niitä tekijänoikeusmaksuja koska olivat alle 10sek mittaisia! Se vahvistimen historia ja varsinkin tekniikka jäi varsin kapeaksi ja pliisuksi. Kuitenkin, kyse oli jostakin muusta kuin mullardin kirjan laitteesta; jos ottaa selvää niin sen tarinan löytää myös sieltä ns netistä.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
IlpoJaakko
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 868
Re: Jim Marshall
Vastaus #5 - 24.01.2017 klo 12:02:57
Tulosta viesti  
Tuntuu, että on se jonkinlaista salatiedettä tuo kitaravahvistimen toiminta. Ei tuossa dokumentissa juuri kovaa faktaa ollut kuin se, että säröä piti saada.

Mikä siinä putkivahvistimessa on se maaginen soundi. Putket saa kaupasta, Vahvistus ja sen takaisinkytkennät osataan ja tiedetään ilman mitään rakettitiedettä. Kaiuttimet vastaavat lopulta siitä, mitä sieltä ulos saadaan. Sitten vielä tulee tilan akustiikka.

Olisiko tuon Mashallin kytkentäkaaviota mahdollisuus jossain ihmetellä.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
LowTech
Senior Member
****
Poissa


#652

Viestejä: 430
Sijainti: JKL
Re: Jim Marshall
Vastaus #6 - 24.01.2017 klo 12:25:52
Tulosta viesti  
Esim. tuolla on jokunen Marsun kytkentäkaavio: http://drtube.com/en/library/schematics/69-marshall-schemas

Muitakin sivuja löytyy haulla.
  

Olen erityisesti kiinnostunut vuoden 1972 hifilaitteista. Jos ylimääräisenä lojuu jotain kivaa niin saa tarjota (myös viallista eli edullista).
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH2EO
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 1120
Re: Jim Marshall
Vastaus #7 - 24.01.2017 klo 15:01:40
Tulosta viesti  
IlpoJaakko kirjoitti 24.01.2017 klo 12:02:57:
Tuntuu, että on se jonkinlaista salatiedettä tuo kitaravahvistimen toiminta. Ei tuossa dokumentissa juuri kovaa faktaa ollut kuin se, että säröä piti saada.

Mikä siinä putkivahvistimessa on se maaginen soundi. Putket saa kaupasta, Vahvistus ja sen takaisinkytkennät osataan ja tiedetään ilman mitään rakettitiedettä. Kaiuttimet vastaavat lopulta siitä, mitä sieltä ulos saadaan. Sitten vielä tulee tilan akustiikka.

Olisiko tuon Mashallin kytkentäkaaviota mahdollisuus jossain ihmetellä.

Kaiuttimen osuus kitarahommissa on merkittävä äänenvärin ja voimakkuuden suhteen. Ei sentään toki särön synnyttäjänä, toivottavasti, vaikka jotkut bändit kaiutinta rikkomalla saivatkin säröä aikaan ☺
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
astronic
Full Member
***
Poissa



Viestejä: 152
Re: Jim Marshall
Vastaus #8 - 24.01.2017 klo 15:20:54
Tulosta viesti  
Ei kitaravahvistimet ole salatiedettä, tuntuvat olevan lähinnä semmoista vapaata riistaa kaikille jotka niistä ovat kiinnostuneita. Käyttäjä OH2EO mainitsi kaiuttimet; no ovat toki tärkeitä sen äänen ulostulon kannalta, mutta eivät ne säröt ole tarkoitus synnyttää siellä kaiuttimessa vaan vahvistimen eriasteissa. Kitarakäytössä kaiuttimen kartiot ovat yleensä jäykempiä ja siis se liikerata "tahmeampaa" johtuen siitä, että sieltä voi tulla se hallitsematon tehopiikki ja kartio lentää kuusamoon. Vahvistinta yliohjataan joko etu-, tai pääteasteessa, jossa on erilaisia koulukuntia siitä mikä on se paras. Laitan tänne taas kerran tuon linkin jossa on ihmeteltävää sadoista erillisistä kitaravahvareista sekä efekteistä. Sieltä löytyy mm. tuon marsun JTM45 skemat. Linkki ohessa: http://bmamps.com/Tech_sch.html
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
IlpoJaakko
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 868
Re: Jim Marshall
Vastaus #9 - 24.01.2017 klo 18:42:54
Tulosta viesti  
Olisihan se varmasti mielenkiintoista selvittää ihan särömittauksella mitä siellä vahvarissa tapahtuu. Ainakin yliohjaus tuntui olevan Marshallissa se juttu. Mikkikin vaikuttaa soundiin elikkä äänenväriin.

Noissa 100-wattisissa pääteasteissa varmaan on jotain suojaustakin, ettei lennä kalvot pihalle ensimmäisestä rykäisystä.
Korva on myös sellainen oppivainen peli, joka punkrokissa joutuu sopeutumaan ihan uuteen äänimaailmaan.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH2EO
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 1120
Re: Jim Marshall
Vastaus #10 - 24.01.2017 klo 19:02:32
Tulosta viesti  
Kitaristeille 100W on jokin maaginen luku. Täytyy muistaa, että 50W ja 100W välillä on eroa 3dB. Tämän korva kyllä noteeraa, mutta ei minään radikaalina muutoksena. Suurempi ero saattaa olla esimerkiksi eri kauitinelementtien herkkyydessä.

Taitaa mennä aihealueen ulkopuolelle 😐

Timo
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
putkinotko
God Member
*****
Poissa


SRHS # 751

Viestejä: 1881
Sijainti: Lohja
Re: Jim Marshall
Vastaus #11 - 24.01.2017 klo 19:27:30
Tulosta viesti  
Niinhän se menee, että jos haluat 50W:sen äänenpaineen tuplata, tarviit 500W.

Jussi
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
HeikT
God Member
*****
Poissa


SRHS 782

Viestejä: 776
Sijainti: Lohja
Re: Jim Marshall
Vastaus #12 - 24.01.2017 klo 19:29:37
Tulosta viesti  
Tässä yksi nettisaitti josta löytyy asianharrastajille melkoinen joukko vahvistinskemoja. Fendereitä, Marsuja, Gibsoneita ym. menneiden vuosien vekottimia. Löysin sattumalta etsiessäni joskus kaaviota Fender Bassman 135 :een.
http://schematicheaven.net/
« Viimeksi muokattu: 25.01.2017 klo 08:10:32 Kirjoittaja HeikT »  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Blaekie
God Member
*****
Poissa


SRHS - 623

Viestejä: 1145
Sijainti: Helsinki
Re: Jim Marshall
Vastaus #13 - 24.01.2017 klo 22:23:21
Tulosta viesti  
OH2EO kirjoitti 24.01.2017 klo 19:02:32:
Kitaristeille 100W on jokin maaginen luku. Täytyy muistaa, että 50W ja 100W välillä on eroa 3dB. Tämän korva kyllä noteeraa, mutta ei minään radikaalina muutoksena. Suurempi ero saattaa olla esimerkiksi eri kauitinelementtien herkkyydessä.

Taitaa mennä aihealueen ulkopuolelle 😐

Timo


Kaikki jotka ovat joskus soittaneet 50 tai 100 wattisella putkivahvistimella, tietää että molemmilla saadaan kitaran kanssa tarvittaessa hampaanpaikat irrottava volyymitaso. Eikä tarvitse edes laittaa volumepotikkaan asentoon 11. Satawattisessa on kuitenkin ehkä enemmän ns "headroomia", eli pääteasteen säröytyminen ei ole niin voimakasta ns "klubikeikka" volyymeilla.
Makuuhuoneeseen on molemmat auttamattomasti aivan liian tehokkaita.
Mitä itse "kitaravahvistin" määritteeseen tulee, on ne itsessään oikeastaan sen kokonais-instrumentin osasia, joilla vaikutetaan suurestikkin siihen ns."saundiin".  Samaan instrumenttiin kuuluu kitara, efektit ja se "soittotatsi"

Ja tuolla löytyy lisää keskustelua tästä aiheesta aina niin ihanien muusikoiden.net jäsenten toimesta -> https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=234204&o=20
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Hukkis
Senior Member
****
Poissa


SRHS

Viestejä: 446
Sijainti: Espoo
Re: Jim Marshall
Vastaus #14 - 03.02.2017 klo 10:42:55
Tulosta viesti  
Muistui mieleen, että joskus tein oman version AX-84 vahvistimesta. Mapillinen tuli kaikkea paperia kaavion ja kytkennän suunnittelusta.
Kytkentä tuli luonnollisesti Turreteiden varaa ja tähän piti sitten suunnitella omat apuvälineet. Kytkentäkaaviosta muutos osasijoittelukuvaan ruutupaperille ja tästä sitten reikälevylle sopiviin kohtiin nastat, nastojen kohdilta sitten jigiin reijät ja jigistä varsinaiseen Turret-levyyn johon juotosnastat sitten niittasin.
Reikälevyn tekoon meni parisen tuntia. Ristisyöttöpöydän avustuksella reikävälit tuli 10mm etäisyydelle toisistaan.

Reikälevyn ja jigin ajatuksena oli etten suotta kuluta tuota reikälevyä liialla porailulla, reiät kun tuppaa väljistyyn. Jigillä sitten se yhden kappaleen massatuotanto Hymiö

Toivottavasti kuva näkyy.


  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu