PertK kirjoitti 10.02.2016 klo 18:22:16:
Kokeilin kahdella levysoittimella, sekä radion omalla, että ulkopuolisella ja mittasin pääteputken arvot viiden minuutin kuluttua soiton aloittamisesta. Anodi 212V, suojahila 227V, hila 13,3V, katodi 14,1V ja hehku 6,3V. Arvot olivat edelleen nousussa
Vastaava tilanne syntyi kunnostamassani Sevilla 592 radiossa( Radiot 4/2015), jolloin syynä oli EL84.n sisäinen vuoto (myös hilakondensaattori vuoti). Kun katodin ja hilan jännitteet ovat mainitut, on putken virta jo 90mA (normaalisti n 40mA), niin säröä syntyy varmasti ja toimintapiste on väärä.
Käyttöjännitteet nousevat hieman levysoitinasennossa ja tämä saattaa laukasta lämpenemisen seurauksena putken vuodon. Etenkin suojahilajännite nousee ja se kasvattaa EL84 virtaa. Ulalla on käyttöjännitteet alhaisemmat.
Todennäköisesti ohjaushilalle (g1) vuotaa plusjännitettä, kun elektrodit putkessa lämpenevät. Alussa mainitsemani EL84 toimi putkitesterin virtamittauksessa normaalisti sillä siinä on ohjaushilan jännite vakio ( =asetettu kiinteäksi).
terv.
Åke
Edit kokeile toista EL84 putkea