|
Mykkä Derby 670 on odotellut vuoroaan. Laite on vaihteeksi suht siisti ja Antenni on ok!!! Nyt päätin kokeilla, että mikähän sitä vaivaa. En aikonut laittaa koko projektia sivustolle, mutta koska siinä oli jotain ihmeellistä vikaa, niin muutin mieleni. Jospa tämä jotakin kiinnostaisi.
Kytkin jännitettä virtarajoitettuna (kuten aina alussa noin 0,1A). Jännite ei noussut kuin 0,3V'iin. Nostin virtaa 0,3A .. jännite 0,9V. Tietysti epäilin elkoja .. tai trankkuja. Ajattelin suoraviivaisesti (taas), että antaa vian kertoa itsestään lämmöllä ... nostin virran 1A'iin ja tunnustelin lämpötiloja sormella ja sellaisella bilteman simppelillä muutaman euron infrapuna lämpömittarilla. Mittari kertoi noin minuutin kuluttua, että päätemuuntaja oli noin 2 astetta ympäristöä lämpimämpi. Muut osat ei lämmennneet. katkaisin toisen päätetrankun kollektorin johdon ... ei muutosta virrassa .. sitten toisen ...ja nyt nousivat jänniteet 9V'iin ... virta tippui 0,03A'iin. Siis vika löytyi ... yksi vika. Seuraavaksi kokeilin vol potikan piikeiltä erillisellä vahvarilla, että tulisiko ääntä ... ja tulihan sitä. radio-osa siis toimi.
Minulla ei ollut tuollaista AC153 trankkua ja tutkin netistä, minkä voisi laittaa tilalle. Ohessa lista ominaisuuksista ....AC 153 ja ne joita minulla oli. Päätin laittaa tilalle AC142. Nyt alkoi myös pääteaste toimia ... mutta vain hetken. Oltuaan päällä noin 15sek jännite putosi taas noin 5 voltiiin ja virtaa meni 1,1A (joka oli virtarajana). kun sammutin radion ja laitoin uudelleen päälle, niin taas kesti noin 15 sek ja jännite romahti. Tämä oli mielestäni ihmeellistä. Jonnekin meni taas virtaa. Oli aika luonnollista epäillä toista trankkua. Kun 1,1A virta kulki napsautin poikki sen kollektorin ... ja virta asettui heti 0,03A'iin. Siis tämäkin trankku oli ihmeellisellä tavalla sökö. Minulla ei ollut toista AC142'sta , joten laitoin ominaisuuksien perusteella suht samanlaisen ... AC 117. Nyt alkoi pääteaste toimia ja virta pysyi sopivasti 0,03A'ssa ... jos nosti voluumia, niin otti noin 0,1A. Ääni oli puhdas, mutta ohut. Kokeilin tuolla usein käyttämälläni ulkoisella 4ohm kajarilla, jossa on pieni reflexiputki ... ja johan lauloi blaukkari hienosti. Tietysti tuollainen 35*40*12cm testikajari ei ole 'matkakelpoinen'.
Ihmeellistä (minusta) oli tämä trankkujen ihmeellinen 'ryömintä' .. ensin toimii ok noin 15 sek ja sitten vetää osittain tilttiin .. jätti 5V jännitettä jäljelle. Radio osa muuten toimi hienosi tuollakin jännitteellä. Ja toisen trankun tilttaus vain pienensi voluumin noin kolmasosaan.
Tämä tässä. Puhdistelin Radion ja se saa siirtyä hoideltujen joukkoon. Tuskin jaksan vaihdella tilalle AC153sia. Hienoa, että tästä ei puutu mitään!
|