Normaali aihe Kohisevat ja kohinattomat (Luettu 2343 kertaa)
Ville-Matti
God Member
*****
Poissa


SRSH<br />

Viestejä: 898
Kohisevat ja kohinattomat
15.04.2014 klo 22:40:50
Tulosta viesti  
Terve,

Mistäpä johtuu, että jotkut putkivastaanottimet kohisevat FM-asemien välillä nykypurkkien tavoin, kun taas toisissa putkiradioissa kohina vaimenee nätisti joko taustalle tai kokonaan? Esimerkiksi Philipsin B5SF62A ja BS4SF72A ovat kohisevaa sorttia, kun taas Telestar Concertino 56:ssa suhinat vaimenevat?
  
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
artosalo
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 2665
Sijainti: Perniö                
Re: Kohisevat ja kohinattomat
Vastaus #1 - 15.04.2014 klo 23:29:43
Tulosta viesti  
Yleisesti ottaen kysymys on vastaanottimen herkkyydestä tai paremminkin välitaajuusvahvistuksen määrästä. Vanhemman pään ULA-radioissa oli yksinkertaisesti niin alhainen herkkyys tai niin vähän "ylimääräistä" vt-vahvistusta, että pohjakohinaakaan ei asemien välissä juuri kuulu.
Joissakin uudemmissa putkivastaanottimissa on erilaisia kohinanvaimennuskytkentöjä. Olen nähnyt mm. sellaisen, jossa audiotaajuuskaistan yläpäätä laskettiin heikolla kentänvoimakkuudella, jolloin kohinan ihmiskorvalle kuuluvin taajuuskaista leikattiin pois.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Ville-Matti
God Member
*****
Poissa


SRSH<br />

Viestejä: 898
Re: Kohisevat ja kohinattomat
Vastaus #2 - 15.04.2014 klo 23:48:02
Tulosta viesti  
Myöskään Salora Riviera ei juurikaan kohise. Varmaankin tuossa ja Telestarissa on kohinanvaimennuskytkennät, herkiltä ja selektiivisiltä vastaanottimilta kun muuten vaikuttavat.
  
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
RJL
God Member
*****
Poissa


SRHS 612

Viestejä: 2770
Re: Kohisevat ja kohinattomat
Vastaus #3 - 16.04.2014 klo 08:16:40
Tulosta viesti  
Riviera ainakin on kytkennältään niin vakiintunut perusvastaanotin kuin olla voi, välitaajuutta lukuunottamatta , eikä siinä ole minkäänlaisia kohinanvaimennuskytkentöjä. Ehkä ilmiö selittyy pientaajuuspuolen diskanttivaimennuksella koska Rivierassakin on mukavan bassovoittoinen täyteläinen ääni. Ja eipä tuolla ULA-alueella nykyään juuri ole tyhjiä taajuuksia kohisemassa, joka kanavalla huutaa joku ylikompressoitu hölömölöformaattiradio samoja jumputuksia.
  

Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
Sivun alkuun
 
IP kirjattu