Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
› Mikä Philips
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu:
1
[2]
Lähetä aihe
Tulosta
Mikä Philips (Luettu 11278 kertaa)
JAU
YaBB Newbies
Poissa
SRHS
Viestejä: 28
Sijainti: espoo
Re: Mikä Philips
Vastaus #15 -
26.02.2014 klo 21:18:18
Tulosta viesti
Hyvä vinkki irroituksesta Timolta. Irroitan ne jokatapauksessa talteen ennen rungon loppusijoitusta..
Jouko
IP kirjattu
Miksuuuu
God Member
Poissa
Viestejä: 613
Sijainti: Nurmijärvi
Re: Mikä Philips
Vastaus #16 -
26.02.2014 klo 21:57:34
Tulosta viesti
Joo katon huomen minkälaiset nappulat, ku sai sisältä paikat kondikseen EM80-näköviritysputkea lukuunottamatta ja ulkopuolella vielä puhdistusta
IMG_20140226_095620.jpg
( 182 KB | 0 latausta )
WWW
IP kirjattu
putkinotko
God Member
Poissa
SRHS # 751
Viestejä: 1881
Sijainti: Lohja
Re: Mikä Philips
Vastaus #17 -
27.02.2014 klo 09:04:02
Tulosta viesti
Pieni sivukommentti EM80:stä:
Sain eilen venäläisen version EM80 putkesta ja laitoin paikalleen, niin ihan ohut kapea viiva keskellä ja asemavirityksellä ei mitään vaikutusta. mittasin jännitteet, ja 7-pinnin anodijännite ja 1-pinnin hilajännite nolla. Otin putken irti ja mittasin 20M:n alueella pinnien väliset vastukset, ja 1 ja7 pinnien vastus näytti 0:a, vaihdoin kilo-ohmi alueelle ja nyt vastus oli n.1,5k, kopautin kynnellä putkea ja vastus nousi n.2:een kiloon, kopautin uudelleen, tulos 1,5k. Sitten sanoin ihan ääneen pari painokelvotonta sanaa suuresta maasta ja suurista toleransseista, vaikka kyseisen maan putkituotanto on yleisesti ottaen hyvinkin laadukasta. hetken kiroiltuani ajattelin että eihän tässä mitään menetä, ja putken paikassaan ollen mittari 20A alueelle ja klepsi anodijännitteeseen ja pari räpsäystä 1-pinnin hilalle johon etujännite tulee 3M vastuksella, niin ajattelin ettei piiri siitä nokkiinsa ota. Ja eikun per... viuhka aukesi ja nyt elää hienosti ja kirkkaasti kenttävoimakkuuden mukaisesti. Eli taas toimi vanha totuus että: aina täytyy olla paljon enemmän uskallusta kuin taitoa.
tv jussi
IP kirjattu
RJL
God Member
Poissa
SRHS 612
Viestejä: 2768
Re: Mikä Philips
Vastaus #18 -
27.02.2014 klo 10:12:31
Tulosta viesti
Vähän uhkarohkea tekniikka, ainakin jos ULA-ilmaisimessa on puolijohdediodit niin se se on exodus niille niinkuin Kylmälehto sanoisi. Eikä se ilmaisimen elektrolyyttikään mahda riemuissaan olla.
Mutta sinänsä tuo räpsäytystekniikka on varmaan ihan hyvä poistamaan satunnaisia oikosulkuja. Minä kuitenkin tekisin niin että ottaisin putken irti ja lataisin irrallisen elekrtolyytin kokoluokkaa 100...1000 uF johonkin 100 ... 200 Volttiin ja räpsäyttäisin tällä oikosulkeutuneisiin pinneihin. Tällä menetelmällä saa oikosulkeutuneita NiMh-akkuja taas hetkeksi käyttökelposiksi, tosin jännitteet on luokkaa 20 V ja kapasitanssi 10000 uF.
Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
IP kirjattu
putkinotko
God Member
Poissa
SRHS # 751
Viestejä: 1881
Sijainti: Lohja
Re: Mikä Philips
Vastaus #19 -
27.02.2014 klo 11:16:01
Tulosta viesti
Kyseinen radio on Blaupunkt Riviera 2341 jossa ilmaisimena EABC80 ja lyytti 2µ/30V,mahtoiko edes huomata kuka sitä kutitteli, ei ainakaan käynyt kuin Kylmälehdon haulikolle.
tv jussi
IP kirjattu
Miksuuuu
God Member
Poissa
Viestejä: 613
Sijainti: Nurmijärvi
Re: Mikä Philips
Vastaus #20 -
10.06.2014 klo 16:05:52
Tulosta viesti
Tuli tänään ne pirulliset napit vihdoin saatua puhdistettua töhnästä. Ikkunanpesuaine hoiti homman kotiin, vaikka parempiakin tököttejä olin testaillut ainakin 10 eri laatua.
Täytyy sanoa, että ihmetavaraa. Nyt radio on uudenveroisessa kunnossa erivärisiä näppäimiä lukuunottamatta painonappeja, joita saa edelleen tarjota.
Nupeista kuva blogissa 3. kohdassa
http://miksunradiot.blogspot.fi/
«
Viimeksi muokattu: 10.06.2014 klo 16:45:23 Kirjoittaja Miksuuuu
»
WWW
IP kirjattu
Sivu:
1
[2]
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet ««
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.