Sivunvalintanappi Sivu: [1] 2  Lähetä aiheTulosta
Kuuma aihe (Enemmän kuin 10 vastausta) Kirpparilta kuultua.. (Luettu 10767 kertaa)
OH2EGP
YaBB Newbies
*
Poissa


SRHS

Viestejä: 43
Kirpparilta kuultua..
22.11.2013 klo 15:46:53
Tulosta viesti  
Kävinpä tänään eräällä jyväskyläläisellä kirpputorilla josta bongasin nätin Celeston Stereo Cadetin. Hintaa kysyessä putosi kyllä leuka lattiaan; radion olisi kyllä saanut "edullisesti" alle kahdella sadalla, oli kuulemma tehty iso remontti kun oikein ulaputkikin oli uusittu joka sekin maksoi jo pelkästään myyjän mukaan yli satasen. Jäi kyllä radio ostamatta.. Eihän se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa. Harmittaa vaan kun harrrastustoimintaa hidastaa tämä kun hinta nousee nykyään jo ihan kohtuuttomasti radioissa :/
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
LGL
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 575
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #1 - 22.11.2013 klo 18:56:34
Tulosta viesti  
Kaikki on suhteellista, hinnat meinaan. On aivan selvä että jos on tehty iso remontti ja radio pelaa, siitä maksetaan. Tosin hinta saattaa olla yläkantissa jos radio  on  ulkonäöltään  rähjäinen ja kuluneen näköinen. Hinta muodostuu myös siitä miten haluttu radio on. En tiedä onko Helvar Cadet niin harvinainen että siitä kannataisi maksaa kamalia määriä mutta jos on hieno yksilö ja kova kysyntä, hinta nousee. Jos haluat radion joka sinua kovasti miellyttää, ei silloin hinta juurikaan ole este. Tänä päivänä saa hyviäkin radioita pilkkahinnalla. (tosin nettihuutokaupoissa pitää olla varovainen)
Joku voi maksaa pelkästään yhdestä puuttuvasta putkesta 100 euroa. Että tämä on se viehättävyys näissä vanhoissa radioissa.
Tuo ULA-putken hinta tänään markkinoilla on n. 12-15 €

LGL
« Viimeksi muokattu: 22.11.2013 klo 19:14:26 Kirjoittaja LGL »  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH2EGP
YaBB Newbies
*
Poissa


SRHS

Viestejä: 43
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #2 - 22.11.2013 klo 19:47:30
Tulosta viesti  
Suhteellistahan kaikki on, eikä tämä radio suinkaan ollut sieltä kalleimmasta päästä mitä vastaan on tullut. En vaan siinä tilanteessa oikein osannut reagoida kun hinta olikin yhtäkkiä niin yläkanttiin kun teki mieleni kumminkin ko. radio mukaan ottaa. Netistä en vielä ole radioita ostellut, sitä haluaa kumminkin aina hieman hypistellä ennenkuin ostaa jotain. Ja tiedän että putkillakin voi olla hintaa esimerkkinä em4, josta pyydetään välillä ihan sikahintaa, mutta kyseessä onkin jo harvinaisempi putki. Ja ehkä tässäkin tilanteessa tulee vain ajateltua sitä jotakuta alasta tietämätöntä joka maksaa sitten ylihintaa radiostaan. No mutta tuskastelu sikseen, eiköhän noita radioita kumminkin vielä vastaan tule ja vielä mieleisellä hinnalla Hymiö
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Arni63
Junior Member
**
Poissa



Viestejä: 67
Sijainti: Varkaus
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #3 - 22.11.2013 klo 23:55:55
Tulosta viesti  
Olen itsekin selaillut noita netin huutokauppoja ja joskus sieltä löytyy hyviäkin yksilöitä kohtuu hinnalla, mutta sitten on myös näitä joiden hinnat ovat aivan järjettömiä. Tässä on pari hyvää esimerkkiä sellaisista ilmoituksista. Radiolle on saatu ihan hyvä hinta http://www.ebay.com/itm/Saba-Freudenstadt-15M-Stereo-mit-OVP-/130945852497?pt=Ra.... Sitten tämän toisen toimituskulut ovat jotain muuta kuin kohtuulliset http://www.ebay.com/itm/Saba-Push-and-Pull-Output-Transformer-2x-EL95-/200984166...
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Blaekie
God Member
*****
Poissa


SRHS - 623

Viestejä: 1145
Sijainti: Helsinki
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #4 - 23.11.2013 klo 00:26:09
Tulosta viesti  
En tiedä. Mä olen jättänyt monta radiota sille sijoilleen, kun ei vaan ole tilaa, ei innostu ja joskus hintakin on ihan posketon. Ihan vähän aikaa sitten oli ihan mielenkiintoinen yksilö Cash Storessa Helsingissä. Saba Wildbad 9, hintakin vain 45 euroa. Ei paha. Sinne jäi kuitenkin, ei kaikkea tarvitse ostaa mikä eteen tulee.

Joskus on kirppiksillä aikamoisia ylilyöntejä, lähinnä joidenkin muutenkin ahneiden antiikkijobbareiden toimesta. Pyydetään jostain kukkavesien kastelemasta radiosta, josta puuttuu puolet nupeista, ja sisuskaluista ja nuhruinen olotila ylipäätään, esim: 150,- . Ihan järkkyä, ei lähde. Näitä on ainakin voinut nähdä Lanttilan kirppiksellä Vantaalla ja muuallakin.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Timo Haveri
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 2962
Sijainti: Parkano
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #5 - 23.11.2013 klo 00:35:29
Tulosta viesti  
Näin kerran nuhjuisesta matkaradiosta pyydettävän 119 euroa. Kuinkahan usein ihmiset oikeasti hairahtuvat ostamaan tämmöisiä luullen, että se on normaali hintataso? Useimmin kuitenkin noita järjettömiä hintoja näkee netissä.

Timo
  
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
Markus Hautaniemi
God Member
*****
Poissa


SRHS 81

Viestejä: 2589
Sijainti: Kokkola
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #6 - 23.11.2013 klo 00:54:12
Tulosta viesti  
Joskus tuntuu siltä, että ihmiset sekottavat yhä vanhat markat ja eurot. Virnistys Kirpputoreilla ja nettihuutokaupoissa näkee sellaisia hintoja, että markka-aikoina ne olisivat voineet olla realistisia pyyntejä, mutta ei enää euroaikana; todellakaan.
Sadan euron putkiradio pitää mielestäni olla jo kunnoltaan erittäin hyvä ja sitä kalliimpi erinomainen.
  
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
Maja
God Member
*****
Poissa


SRHS 478

Viestejä: 3372
Sijainti: Lounais-Suomi
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #7 - 23.11.2013 klo 03:30:52
Tulosta viesti  
Nettitoreilla on jatkuvasti tarjolla noita putkiradioita satasen pintaan,
joitakin niistä varmaan myydäänkin mutta epäilen että suurin osa jää
sinne pyörimään. Tein taannoin kauppaa pienestä bakeliittikuorisesta
yleisvirta Fennosta, pyynti oli 90e ja hinta oli tiukka, no kaupat jäivät
silleen koska "huutonetissä siitä saa satasen kertaheitolla" Ihmettelin
itsekseni, miksi hän ei ole myynyt sitä siellä jos se noin helppoa on.

Markku  Pyöritä silmiä
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
hifiradio58
Senior Member
****
Poissa


SRHS

Viestejä: 487
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #8 - 23.11.2013 klo 09:51:41
Tulosta viesti  
Juu näinhän se menee, ei se hullu ole kun pyytää vaan se kuin maksaa....tämä Saba Retroaudiossa Berliinissä on hintatason huippua, mutta em. kauppa on kallis kaikilla tasoilla, olen käynyt siellä, PALJON hienoja vermeitä, myös vintage-hifiä, hinnat kovat, en ostanut mitään.

Suomen eri kirpputoreilta ei yleensä paljon meitä kiinnostavia radioita löydy, mutta olen minäkin ostanut siistin ja toimivan Luxor Ambassadörin Lanttilan kirppikseltä 60 eurolla, jota en pitänyt pahana. Se on nyt konkkien vaihdon jälkeen oikein hyvä ratio. Toisaalta Turun Talviheikissä samanlaisesta pyydettiin 350 euroa !!, jo on posketonta.

Tila vain minulta loppuu kesken, en kyllä osta radioita lisää vain ostamisen ilosta seisomaan, varsinkaan kylmään varastoon maalle, pitäähän niitä käyttääkin joskus. Nettihuutokaupat sekoittaa usein ihmisten päät, ajattelevat että onkohan tämä nyt se viimeinen yksilö tätä "harvinaista" mallia tarjolla, ja sitten hintakierre on valmis.
Nautitaan ja pidetään kunnossa ne radiot mitä meillä on, ja hyvin hyvin harkiten hankitaan lisää seisomaan "odottamaan parempia aikoja"
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
harriveikko
YaBB Newbies
*
Poissa



Viestejä: 30
Sijainti: Hämeenlinna
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #9 - 13.12.2013 klo 18:43:14
Tulosta viesti  
Minäpä kävin viime viikonloppuna sellasella kirpparilla,missä on myyjät paikalla.Olis saanu viidellätoista eurolla sellasen vanhan asan ja kympillä kuuskytluvun matkaradion.Molemmat radiot oli siistikuntoisia ja anteenikin oli matkaradiossa toimiva.
  

Teen jos huvittaa
Sivun alkuun
IP kirjattu
 
Jukka Rajala
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 1468
Sijainti: Helsinki
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #10 - 14.12.2013 klo 09:21:48
Tulosta viesti  
Paras hinta jota on pyydetty Helsingin retroaudioon erikoistuneessa liikkeessä Braunin putkiradiosta on 480€. Siellä se edelleen,hinta on nyt alentunut.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
harriveikko
YaBB Newbies
*
Poissa



Viestejä: 30
Sijainti: Hämeenlinna
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #11 - 14.12.2013 klo 13:16:14
Tulosta viesti  
Juuri tulin tuolta vähän matkan päästä ja sielä oli taloyhtiön pihakirppari.Yhdellä kaverilla oli kotimaista valmistetta myynnissä.Fenno radio,katoin radiomuseon sivuilta ja se oli malli tähti vuodelta -38.Pyysi siitä neljä kymppiä,eikä tingannut markkaakaan.Mulla ei ollu rahaa kun kaheksantoista euroo,eli ostamatta jäi.Se muuton oli ulkoapäin paremmassa kunnossa,kuin se radiomuseon kone.Sisältä kuulemma puuttui yksi putki,kunnosta ei muuton mitään tietoa.
  

Teen jos huvittaa
Sivun alkuun
IP kirjattu
 
Dartagnan
Senior Member
****
Poissa


SRHS 1061

Viestejä: 276
Sijainti: Turku
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #12 - 19.12.2013 klo 06:03:21
Tulosta viesti  
Minulle eräs myyjä esitteli kerran kirppiksellä Asan nahkakuorista matkaradiota "viiskytluvun putkiradiona". En tiedä yrittikö vedättää nuorempaansa vai eikö oikeasti tiennyt. En kuitenkaan alkanut neuvomaan herraa joka oli se ajan elänyt, vaan kiitin tarjouksesta.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
harriveikko
YaBB Newbies
*
Poissa



Viestejä: 30
Sijainti: Hämeenlinna
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #13 - 19.12.2013 klo 20:20:43
Tulosta viesti  
Kävin tänään likan hakemassa joululomalle koulusta tuolta Kihniöstä.Tullessa pikaseen poikettiin kirpparille,se la kirppari hämeenkyrössä.No ei ihan radio,mutta jos jotakuta tämmönen mööpeli kiinnostaa,sieltä löytyy.Hintaa en kerinny katsoa,oli likalla jo kiire kotiin.
  

Vanha_telkkari__Small_.jpg ( 26 KB | 0 latausta )
Vanha_telkkari__Small_.jpg

Teen jos huvittaa
Sivun alkuun
IP kirjattu
 
Jesse N
Senior Member
****
Poissa


SRHS

Viestejä: 374
Sijainti: Valkeakoski
Re: Kirpparilta kuultua..
Vastaus #14 - 23.12.2013 klo 20:45:26
Tulosta viesti  
Itselläkin tuli ihan paikallisessa kirpparissa vastaan radio, jonka hinta oli 70e. Siitä puuttui asteikkolasi virtajohto takalevy putket ja nupit. Maalipinta oli kuin uusi ja kyselin myyjältä ja se oli kirpparille lahjotuksena tullut. Myyjä sanoi että siinä lakkapinta oli huonona joten maalasimme sen. Sit myyjä vielä sanoi että hieno laite ja osta pois. Myyjälle sanoin ettei tuosta tossa kunnossa saa edes neljääkymppiä ja sitten myyjä hieman suuttui minun kommentistani mutta hillitsi kumminkin itsensä ja sanoi että jos ei kelpaa niin ei kelpaa mutta hinta on ja pysyy. Nyt kun sielä piti käydä uudestaan niin oli jo kirpparikin lopetettu. Muuten sielä oli tosi halpaa tavaraa. Esimerkiksi paljon uudenveroisia työkaluja halvalla sain.
  

Radioiden keräilijä ja kunnostaja.
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Sivunvalintanappi Sivu: [1] 2 
Lähetä aiheTulosta