Normaali aihe HR-Helkaman ryömintä (Luettu 3827 kertaa)
resonanssi
Senior Member
****
Poissa


SRHS

Viestejä: 419
HR-Helkaman ryömintä
06.03.2013 klo 18:35:15
Tulosta viesti  
Helkaman historiakirjassa annetaan ymmärtää että, Helkama radio oli 50 luvun lopussa edellkävijä asema virityksen suhteen, siinä väitetään että Helkamassa pysyy asema paikallaan kuukausia, kertokaa kokemuksia. pitääkö paikkansa ja olivatko muut merkit yhtä hyviä?
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
VjpA
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 2681
Sijainti: Vantaa
Re: HR-Helkaman ryömintä
Vastaus #1 - 06.03.2013 klo 23:09:10
Tulosta viesti  
Moikka, meillä oli kotona 1955 Saksassa valmistettu Philips Philetta (pakeliittikuorinen luunväriseksi maalattu) ulapeli.
Siinä en huomannut minkäänlaista ryömimistä - ainakaan ulalla - napin kun paino alas niin kohta alkoi Repo räyhäämään Helsingissä. Antennina oli ehkä puolen metrin langan pätkä. Toosa muuten toimii vieläkin - tosin konkkien vaihdon jälkeen.

t. // Jukka
  

t. // Jukka
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
resonanssi
Senior Member
****
Poissa


SRHS

Viestejä: 419
Re: HR-Helkaman ryömintä
Vastaus #2 - 06.03.2013 klo 23:41:30
Tulosta viesti  
Philips Philetta oli minunkin kotona ja muistan hyvin kun odotin 60-luvun puolessa välissä aina Dekkari kuunnelmaa "Hyvää iltaa,nimeni on Cox" se oli radiokuunnelmien aikaa. Helvarin ryöminnästä, tarkoitin onko kukaan tehnyt pitkäaikaista koetta putkiradioilla, siitä miten asemat pysyvät paikallaan ?
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH2FBX
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 1488
Sijainti: Hanko
Re: HR-Helkaman ryömintä
Vastaus #3 - 07.03.2013 klo 08:40:30
Tulosta viesti  
Perinneradioitten (liikennevastaaotin) kanssa sitä tulee tehtyä "automaattisesti" kun toimii sähkötyksellä (CW). VREH (Bertta) vaatii jopa tunnin verran lämpiämistä, Vastaanotin vähemmän. 
VRFK paristokoneena  riittää varttitunnin verran. National HRO 50 T vastaaotin ei ryömi ollenkaan.
  

Ilmari Nikander
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
IlpoJaakko
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 868
Re: HR-Helkaman ryömintä
Vastaus #4 - 07.03.2013 klo 10:59:55
Tulosta viesti  
Vanhimmissa ULA-vastaanottimissa ei varmaan ollut taajuudenpitoautomatiikkaa kuten nykyisin. Samoin vanhoissa ei ilmaisimen lineaarisuus ollut lähellekään nykyisiä. Lähetyksessä pitäisi ainakin vahtia taajuusmodulaatiossa deviaation pysymistä aisoissa.
Kaupallisissa lähiradioissahan on rajoitettu lähetystehoa. Sen vuoksi pyrkivät sitten kompressiolla ottamaan tappiot takaisin. Ei ole YLEssäkään enää sellaista laatuajattelua kuin joskus ennen. Alueuutisten toimittajahan on nykyisin itse itsensä äänitarkkailija, editoija ym.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH5IJL
God Member
*****
Poissa


SRHS, Hamina

Viestejä: 1243
Re: HR-Helkaman ryömintä
Vastaus #5 - 08.03.2013 klo 09:21:24
Tulosta viesti  
Meikäläisellä on makuuhuoneen nurkassa vielä toistaiseksi tutkimaton HR-Stereo 5001W joka ryömii tosi reilusti ja levysoittimen kiihtyminen oikeaan kierrosnopeuteen vie pitkän tovin. Laite on uutena ostettu vaimon kotiin hänen syntymänsä aikoihin ja onneksi päätyi meille. Kunnostamista radio on odottanut jo 10 vuotta. Kaipa sekin joskus...

http://koti.mbnet.fi/~ijl/helkama_5001w.html

Ilpo
  

Ilpo J Leppänen - OH5IJL
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu