Normaali aihe Beogram 1000V (Luettu 5513 kertaa)
mieite
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 805
Sijainti: Parainen
Beogram 1000V
02.11.2012 klo 14:28:12
Tulosta viesti  
Hain Janikoolta tällaisen levysoittimen. Moottori oli jumissa, hihna venynyt ja toisen kanavan johto irti piirilevyltä. Pusla-laakerit irroitettu, ala helppo, ylä vaikeampi kun joutui irroittamaan akselin päästä osan joka pyörittää kumilevyä joka taas pyörittää hihnaa. Puslat kaytetty Lidlin ultreäänipesurissa, seos alkohoolia, Fairia ja vettä, 600 sek?lämmity. Netissä oli tietoa tämän levysoittimen ongelmista huonon vaseliinin/öljyn käytöstä ja ohje että puslat pitää keittää öljyssä jotta vanhat rasvat saa pois. Hihna vaihdettu, johto juotettu.
Tietääkö kukaan miksi levysoittimessa on tämä transistori-vahvistin (alla kuva) ? Kun sitä käytän stereoissani ääni on erittäin kova ja volumea joutuu pitämään minimissä. Onko tämä vain B&O laitteille tarkoitettu kortti ? Laitteen mukana tuli myös ohituskortti jolloin äänirasian signaalit menee suoraan vahvistimelle.

Nisse
  

beogram1000V.jpg ( 137 KB | 0 latausta )
beogram1000V.jpg

Suunnitellessanne radion ostoa, valitkaa Asa.
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
OH2FBX
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 1488
Sijainti: Hanko
Re: Beogram 1000V
Vastaus #1 - 02.11.2012 klo 14:47:30
Tulosta viesti  
Kortti on etuvahvistin, jolla voi todella lisätä vahvistusta kuten olet huomannut. Parantaako se äänen laatua en tiedä. Mulla on B&O BEOGRAM 1200 johon jouduin itse tekemään etuvahvistimen. Se on ollut useammankin radio/vahvistimen yhteydessä, nyt yksi Philips.
Nyt en ole vuosiin käyttänyt sitä. Pitää yrittää saada siihen eloa.
  

Ilmari Nikander
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
mieite
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 805
Sijainti: Parainen
Re: Beogram 1000V
Vastaus #2 - 02.11.2012 klo 15:35:14
Tulosta viesti  
Mittailin kuinka paljon virtaa kortti saa moottorilta ja digi-mittari näytti yli 22v. Ohjeen mukaan kortille tulisi tulla 14v. Ohituskortilla toimii hyvin, vähän kovenmalla  joutuu pitämään kuin radiota kuunnellessa. Kortissa on muuten konkkia enemmän kuin kolmessa perusputkiradiossa joten en ihan heti käy sen kimppuun. Hyvän ostoslistan saan kuitenkin tuosta kytkentäkaavasta jos sattuu tulemaan vapaa-ajan ongelmia.
Kiitos tiedosta.

Nisse
  

Suunnitellessanne radion ostoa, valitkaa Asa.
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Jorma Raita
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 1731
Sijainti: Helsinki
Re: Beogram 1000V
Vastaus #3 - 02.11.2012 klo 18:35:34
Tulosta viesti  
Eiköhän tuo etuvahvistinkortti ole dynaamisen äänirasian kanssa käytettävä RIAA-etuvahvistinkortti.

Putkiradiokaudella ja vielä vähän sen jälkeenkin laitteiden levysoitinliitännät oli valmistettu keraamisille äänirasioille. Näistä äänirasioista saatava singnaali oli voimakkaampi kuin myöhemmin dynaamisista äänirasioista lähti. Pääteasteiden ja viritinvahvistinten tekniikka laahasi jonkun verran jäljessä ja varustettiin myöhemmin vahvistinten sisään rakennetuilla RIAA-korjauspiiri etuvahvistimilla. Nässä uudemmissa vahvistimissa joissa oli sisäänrakennettu RIAA vahvistin, ei levysoittimen korttia tarvinnut, vaan se ohitettiin ns. ohituskortilla.

Levysoitinvalmistajana B&O oli yksi edelläkävijöistä ja varusti levysoittimensa tuollaisella korjauspiiri etuvahvistimella, jotta vanhempiin laitteisiin voitiin liittää laadukkaampaa dynaamisen äänirasian tekniikkaa. Samoihin aikoihin myytiin myös täysin erillisiä RIAA-etuvahvistinpurkkeja.

Jorma

Edit: Kyllä RIAA-etuvahvistin parantaa äänenlaatua oleellisesti. Tietenkään ei tarvita kahta tällaista peräkkäin, jos sellainen etuvahvistin on jo vahvistimen sisällä. Putkiradioissa ei juurikaan ollut ko. vahvistinta.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
LGL
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 575
Re: Beogram 1000V
Vastaus #4 - 02.11.2012 klo 18:57:40
Tulosta viesti  
Tässä selitys:

""The Beogram 1000 was available in two versions, the 1000V, for use with the Beomaster 1000, 3000, Beocord 2000 De Luxe, 2400 etc, where the output from the pickup went directly to output lead, and the 1000VF, which included a pre-amplifier and equaliser (type GF3) that raised the output level to the DIN standard for a tape recorder or radio tuner. This was needed for the Beomaster 900, Beocord 1500 and 1800, and non-B&O equipment with no amplifier or equaliser for magnetic pickups. It could also be used to connect it to the second turntable input of Beomaster 1000, so that two Beogram 1000s could be used.""

LGL
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
mieite
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 805
Sijainti: Parainen
Re: Beogram 1000V
Vastaus #5 - 02.11.2012 klo 19:23:34
Tulosta viesti  
Jeps, minä kytkin sen Tandberg 200:seen ja siinä on jo korjain joten ei ihme että ei toiminut.
Kokeilen Saba Meersburgissa jossa on Din-sisäänmeno levysoittimelle ja stereona. Siinä pitäisi kortin toimia oikein.
Lisätty: Meersburgissa olikin 3 reikäinen Din-liitin mutta ei hätiä, Saba Lindausta löytyi 5 reikäinen ja siinä Beon kortti toimii hyvin vaikka ei tietenkään stereona koska Lindau on mono radio.

Nisse.
« Viimeksi muokattu: 02.11.2012 klo 19:45:18 Kirjoittaja mieite »  

Suunnitellessanne radion ostoa, valitkaa Asa.
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Jorma Raita
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 1731
Sijainti: Helsinki
Re: Beogram 1000V
Vastaus #6 - 02.11.2012 klo 22:41:57
Tulosta viesti  
Pääsääntöisesti ei putkiradioissa ollut dynaamisen äänirasian vaatimaa RIAA-korjauspiiri vahvistinta sisäänrakennettuna. Vasta transistori vahvistimiin ja viritinvahvistimiin niitä alkoi ilmestymään.

Esim. Tandberg radioissa vasta malliin Huldra 9 tuli ko. korjausvahvistin aivan 1960-luvun lopulla. Huldra 9 vastaanottimessa oli vielä välijaksovahvistimet toteutettu putkilla, muut asteet oli jo transistoroitu.

Siirtymäkaudella putkista transistoristereoihin, oli laitteet varustettu kytkimellä (painonappi), jolla voitiin valita joko ceraaminen tai magneettinen kytkentä levysoitin sisäänmenoon.

Jorma
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu