Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
› Ruotsalaisesta radiosta kuuluu vain yksi ULA asema
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
Ruotsalaisesta radiosta kuuluu vain yksi ULA asema (Luettu 2549 kertaa)
putkis
Senior Member
Poissa
OH5EAB
Viestejä: 413
Sijainti: Lappeenranta
Ruotsalaisesta radiosta kuuluu vain yksi ULA asema
20.07.2011 klo 21:44:51
Tulosta viesti
Minulle tuli ruotsalainen radio CENTRUM Typ 241.Pyörittelin radiota ja tuli mieleen sanonta Ruotsalaiset ovat vasenkätisiä.Niin on niiden radiotkin.Aseman valinta nuppi on vasemmalla ja kun avaa takapahvin niin pääteaste on vasemmalla.Ajattelin pitääkö tämä kunostaa vanhan sanonnan mukaan perse edeltä puuhun.Mutta pääasiallinen vika on kun ulalta ei kuulu kuin Etelä-Karjalan radio 88 MHz niin kuin pitää ollakin siten toinen asema hiljaisemmin 87 MHz.Siihen ne sitten loppuivatkin.Kun pyörittää valitsinta ylös pain on vain tummaa hiljaisuuta.AM-alueet kuuluvat normaalisti.Katsoin senkin että valitsin pyörittää ULA purkin säätöpyörää.Pääsäkin tuli hiljaisuus ajatukset pysähtyivät.Ajattelin pitääkö minun purkaa ula purkki , se näyttää aika hurjalta hökötykseltä.Vai mistä minä lähden vikaa hakemaan.88MHz kuuluu hienosti ja tehokin riitää.
putkis
IP kirjattu
Timo Haveri
God Member
Poissa
Viestejä: 2962
Sijainti: Parkano
Re: Ruotsalaisesta radiosta kuuluu vain yksi ULA asema
Vastaus #1 -
20.07.2011 klo 22:08:11
Tulosta viesti
Minä yleensä vastaan näihin aina, että vaihda ECC85
Olen sen huomannut toimivaksi konstiksi. Putkimittari yleensä on samaa mieltä. Minulla on muutaman kerran käynyt niin, että korkeammat taajuudet lakkaavat toimimasta ensin kun ECC85 alkaa hiipua.
Timo
WWW
IP kirjattu
putkis
Senior Member
Poissa
OH5EAB
Viestejä: 413
Sijainti: Lappeenranta
Re: Ruotsalaisesta radiosta kuuluu vain yksi ULA asema
Vastaus #2 -
23.07.2011 klo 14:00:11
Tulosta viesti
Timo neuvoi vaihtamaan ECC85 tein työtä käskettyä vaihdoin uuden tuliterän putken.97 MHz:sä kuului yksi asema muutaman sekunnin se meni niinkuin tukkoon ja taas oli hiljaista.89-88 MHz kuuluvat ihan hyvin mutta niiden yläpuolelta ei mitään.Mittasin jännitteet 153V ja 104V hehku 6,1V voi olla mittari virhettäkin hiukan.Huomasin sellaisen ilmiön kun laitoin mitta johdon 104V napaan radio hiljeni.Nyt olen äimän käkenä en tiedä mistä lähden vikaa ettimään.Onko tuossa 104V jotain hämärää.
putkis
IP kirjattu
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet ««
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.