Normaali aihe Fenno Kaleva 257 V huoltoa. (Luettu 3331 kertaa)
ARZ
Junior Member
**
Poissa


SRSH

Viestejä: 56
Fenno Kaleva 257 V huoltoa.
13.12.2010 klo 22:11:16
Tulosta viesti  
Teen tuttavani Fennolle 50 -vuotishuoltoa. Jännitteenvalitsin 245V -asentoon, pölyjen imurointi, asteikkonarut paikalleen, uusi asteikkolamppu, putkenkantojen, kytkimien, potikoiden ja akseleiden voitelu. 

Varovasti jännitteen nosto variacilla ja kappas, Ylen yksi kuuluu suht hyvin. Mutta, mutta äänenvoimakkuussäätimen asento vaikuttaa äänenväriin; hiljaisella häiritsevä diskantin kihinä, kovalla taas diskantit katoaa. Mikähän voi aiheuttaa, paperikonkat vai? Muistelen että foorumilla on tämmöisestä viasta ollut ennenkin asiaa mutta en millään viitsisi kahlata kaikkia keskusteluja läpi.  Surullinen

Suunnitelmissa on vielä uusia himmeä näköviritysputki ja elkot.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
ARZ
Junior Member
**
Poissa


SRSH

Viestejä: 56
Re: Fenno Kaleva 257 V huoltoa.
Vastaus #1 - 16.12.2010 klo 23:41:05
Tulosta viesti  
Vaihdoin kaikki elkot ja kourallisen pikikonkkia ja nyt tuntuu pelaavan paremmin. Luulen että voimakkuussäätimeen kytketty kondensaattori vaikutti eniten äänenvärin muuttumiseen volumenupin eri asennoissa.

Mutta outo juttu kun kolmiosaisella 47uF+47uF+47uF pääsuodatuselkoilla on aika alhaiset jännitteet mielestäni: 225V, 215v ja 190V. Luulisi että tämän tapaisessa laitteessa on jotain 250V-270V luokkaa. Pääteputkina on kaksi EL84 -pentodia. Kytkentäkaaviota minulla ei ole enkä tiedä mikä on tätä Fennoa vastaava Philips.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
Timo Haveri
God Member
*****
Poissa



Viestejä: 2962
Sijainti: Parkano
Re: Fenno Kaleva 257 V huoltoa.
Vastaus #2 - 17.12.2010 klo 00:13:53
Tulosta viesti  
Alhaiseen anodijännitteeseen voi olla monta syytä mutta ensin tulee mieleen se, että jännitteenvalitsin on 245 voltin asennossa. 230 voltin verkkojännite on odotettua pienempi (n. 6...7 %), joten myös anodijännite on vastaavasti alhaisempi. Myös heikohko EZ80 tasuriputki voi osaltaan vaikuttaa (olettaen, että tässä mallissa on sellainen, vai onko niitä peräti 2 kpl?). Jos radio toimii ja muuta vikaa ei löydy niin sanoisin, että siitä ei kannata välittää. Hehkujännite on todennäköisesti myös alhaisempi joten kannattanee tarkistaa mennäänkö siinä toleranssien rajoille. Sillä on nimittäin enemmän väliä.

Timo
  
Sivun alkuun
WWW  
IP kirjattu
 
ARZ
Junior Member
**
Poissa


SRSH

Viestejä: 56
Re: Fenno Kaleva 257 V huoltoa.
Vastaus #3 - 17.12.2010 klo 00:24:04
Tulosta viesti  
Tässä on kaksi kappaletta EZ80 tasureita. Kun jännitteenvalitsi oli 220V -asennossa niin hehkuilla 6.5 volttia, täytyykin nyt tarkistaa ettei ole liian alhainen nyt. Voisin vielä kokeilla toisilla (käytetyillä) tasuriputkilla että muuttuko anodijännite.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu