(pahoittelen recäppäämistä, en malttanut olla)
Tässä vähitellen edistyvässä pyrkimyksessäni saattaa tuo Celeston Argentum nuoruutensa päivien hehkeyteen olen tietenkin törmännyt vaikealta tuntuvaan ongelmaan, eli maskikankaan likaisuuteen. Siinä on nokea ynnä muuta likaa (ruostetta alla olevista ruuveista?) sen verran, että tuntuu jotenkin vaikealta jättää silleenkään, etenkin kun muu koppa tullee saamaan takaisin pintansa ja kiiltonsa.
Tunteeko maailmanhistoria tapauksia, joissa tuollainen ongelma on ratkaistu? Irrottaminen ja peseminen tuntuu mahdottomalta ajatukselta. Puhdistaminen irrottamatta herättää hermostuneita naurunpuuskia. Siinä on siis aika paljon oheisen linkin takaa löytyvän "geneerisen Grundigin"-nimellä mainittua kangasta nro 53 muistuttava kuvio, mutta "timanttien" liitoskohdissa näkyvät sidoslangat vain ovat vaakatasossa (listojen alta paljastunut puhdas kangas oli yllättävänkin kullanhohteista). Liekö Helvarin versiossa ollut samaa laatua oleva kangas, vaiko eikö? Ei kai semmoista alkuperäistä kangasta vain ole missään salatussa sijainnissa, peikkojen vartioimana, sinettien takana? Rauhoitutaanpa. Ja asiaan, sanoi jo Palmukin. Tuon firman tilkut ovat mitoiltaan vähän hölmön mallisia, vaikka varmaan muuten tulisi ihan komia, onko joku sattumalta asioinut ao. liikeessä? En ole lähempääkään löytänyt.
http://www.grillecloth.com/index.htmlJa lyhyesti toisesta asiasta: Salora Rivierani (57) omaa semmoisen ongelman, että äänenvoimakkuus ei mene nollaan, vaan jää sen verran kovaääniseksi, että häiritsee hiljaisessa ymäristössä. Onko tämä jokin typillinen ongelma/vika, koska tuttavani raadio käyttäytyy aivan samoin? Ja mistähän moinen johtuu? Sitten vielä käsissäni oleva skema kertoo, että siellä olisi kaiuttimien vaiheilla jonkinmoinen jakosuodinelko, arvoltaan en-nyt-muista (file ja radio nyt toisaalla), mutta verkosta kaappaamani kaavio näyttää tasan kaksi kertaa suuremman/pienemmän arvon. Omassani on sitä paitsi itse asiassa kaksi elkoa, bipolaarikytkennässä. Olen ymmärtänyt, että se kytkentätapa ei muuta normaalin sarjakytkennän arvoa. Ok, radio toimi aika hyvin vielä jokin aika sitten, eli kaipa uskon niitä siellä nyt olevia osia. Konkat vaihdan, tasurin askartelen. Sitten vielä kysymys, joka herättänee hilpeyttä: jos pitää valita, laitanko Rivieraani (ja muihin telakalla oleviin) Orange Dropit vai Icelit, vai kelpaako Xiconin polypropyleenit. Tarkoitus kun tietenkin olisi suoda laitokselle mahdollisimman arvolliset sisuskalut. Siihen - yllätys yllätys - liittyy ensisijaisesti psykologisia tekijöitä, en edes teeskentele muuta; minkäs teet l(a)iha on heikko.
H.