Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
› WellsGardner
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu:
[1]
Lähetä aihe
Tulosta
WellsGardner (Luettu 16788 kertaa)
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
WellsGardner
05.11.2015 klo 21:58:30
Tulosta viesti
Hei, tämmöinen kone tuli eteen. Onko tietoa radion maahantuonnista ja valmistusvuodesta?
Aika hyvässä kunnossa päällisin puolin, mutta Gerufon-mies muisteli sen simahtaneen kun kytkivät sen 220 V verkkoon joskus poikasena - on tarkoitettu 110 V~ jännitteelle.
Kuva on vähän heikkolaatuinen kun otin sen kännykällä hätäisesti.
WellsGardner-joku.jpg
( 238 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
LGL
God Member
Poissa
SRSH
Viestejä: 575
Re: WellsGardner
Vastaus #1 -
06.11.2015 klo 17:47:30
Tulosta viesti
Jos olis tietoa putkituksesta, auttaisi paljonkin. Kuuluu varmaankin joukkoon "All American Five".
LGL
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #2 -
06.11.2015 klo 20:41:13
Tulosta viesti
Joo, mä tuuppaan lisätietoa kun käyn taas katsomassa aparaattin omistajaa.
Tää oli vähän hätäinen heitto. En muuten löytänyt yhtään kuvaa edes kuukkelilla, vaikka katselin yli 400 ehdotusta.
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #3 -
16.11.2015 klo 19:12:09
Tulosta viesti
Aika paljon kuvia on tullut katsottua, mutta tätä mallia en ole löytänyt.
Radiosta tietoa:
Wells-Gardner Radio Super-heterodyne, 5 putkinen, 2 aaltoaluetta: pitkä ja keskipitkät aaltoalueet?
Malli: 05C sarja, sarja no: 314380
Käyttöjännite 110 V vaihto- tai tasavirta.
Antennisuositus: 25 – 75 feet long ( 7,62 – 22,86 metriä )
Putket: 6A7, 78, 77, 43 ja tasuri 25Z5,
300 mA hehkuvirta (?)
Valmistettu: 1934 (tai 1935), kuvia:
W_G-Radio-series_05C_2.JPG
( 241 KB | 0 latausta )
W_G-Radio-series_05C_putket.JPG
( 284 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
LGL
God Member
Poissa
SRSH
Viestejä: 575
Re: WellsGardner
Vastaus #4 -
17.11.2015 klo 11:03:51
Tulosta viesti
Vaikuttaa harvinaiselta kapistukselta tämä malli,mutta tässä muutama Wells Gardnerin tuotannosta.
http://www.nostalgiaair.org/Resources/444/T0000444.htm
LGL
IP kirjattu
Jorma Raita
God Member
Poissa
Viestejä: 1730
Sijainti: Helsinki
Re: WellsGardner
Vastaus #5 -
17.11.2015 klo 12:09:37
Tulosta viesti
Monena päivänä on tullut Guugletettua Amerikkalaisia sivuja, jopa tehtaan omia sivuja, enkä ole löytänyt tuota mallia.
Lopulta lähimmäksi pääsin tuolle samalle sivulle LGL:n kanssa. Sieltä löysin riittävän lähelle samanlaisen radion kaavion, mallille 05A vuodelta 1934. Nappasin sen kaavion kopion omaan kaavioarkistooni, laitan sen liitteenä.
Tutkin myös tuolta ajalta useamman vuoden Sähkötarkastuslaitoksen luettelot, enkä löytänyt mitään merkintöjä tuosta laitteesta. Vaikuttaakin ilmeiseltä, että laite on tullut suomeen muuttokuormassa.
Jorma
Edit: näyttäisi vain poikkeavan ensimmäisen putken osalta 6A7.
Wells_Gardner_05A_vuodelta_1934.pdf
( 39 KB | 0 latausta )
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #6 -
17.11.2015 klo 17:58:52
Tulosta viesti
Kiitoksia tiedoista!
Tää aparaatti on ollut Helsingin (taka) Töölössä asuneen rautatieläisen radiona ja epäillään sen tulleen silloisen VR:n kautta hankittuna suoraan Ameriikasta.
Mä koitin selailla 1934-36 paikallisia (jenkki-) lehtiä, mutta ei tärpännyt - ainakaan vielä.
Tuo 6A7- putki taisi tulla markkinoille Maaliskuun 1934 jälkeen, joten radioon on heti laitettu "parempi putki". Tässä radiossa on myös kaksi aaltoaluetta; pitkät ja broadcast reception (= mitä se sitten tarkoittaakaan?), oletan sen tarkoittavan keskipitkiä.
05A-kaaviosta löytyykin tuo aluevalinta, kun oiken tarkkaan katsoo - useissa AA5- radioinen kaavioissa on vaan yksi aaltoalue käytössä.
Mä lupasin kaverille katsoa konetta tarkemmin ensi keväänä - ehkä juttu jatkuu, mitään massivikunnostusta en tuohon kuitenkaan tee.
Yleisenä huomiona näissä 5-putkisissa koneissa on, kun uusi putkityyppi tulee ulos sitä käytetää hetimiten tuotannossa ja tässä vuoden 1934 kohdalle alkaa radioihin ilmestymään jo aseman/ taajuuden näyttö radioihin - halvempiinkin.
t. // Jukka
IP kirjattu
Tuomo Ahonen
Senior Member
Poissa
SRHS, Oulu
Viestejä: 266
Sijainti: Oulu
Re: WellsGardner
Vastaus #7 -
17.11.2015 klo 19:28:20
Tulosta viesti
Tuota "Broadcast Reception" termiä olen nähnyt harvemmin käytettävän. Mutta "Broadcast Band" tai "Standard Broadcast" on Amerikoissa käytössä, kun puhutaan keskiaalloista. Yleensä tämä lyhennetään radion asteikolla muotoon "BC" tai "BC band". BC on USA:ssa ja Kanadassa (myös Keski Amerikassa ja Etelä Amerikassa) edelleen aktiivisessa käytössä ja täynnä paikallisia kaupallisia radioasemia. Varsinkin USA:ssa keskiaalloilla toimivien asemien formatit ovat vaan muuttuneet viimeisen 15...20 vuoden aikana vahvasti puhe-, uutis- ja urheiluohjelmien suuntaan ja musiikki on samaan aikaan siirtynyt voimakkaasti FM:lle. Tosin musiikkiasemiakin edelleen keskiaalloilla riittää ja varsinkin perinteiset C&W -asemat pitävät tiukasti pintansa keskiaalloilla. Yksi tälläinen on esim. WSM Nashville, TN 650 kHz.
Varsinkin Kanadassa monet keskiaalloilla toimivat kaupalliset ovat pikku hiljaa siirtyneet FM:lle ja keskiaallot ovat siinä mielessä myös siellä hieman hiljentyneet. USA:ssa asemia rittää myös keskiaalloilla edelleen ja uusia perustetaan aktiivisesti.
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #8 -
29.07.2016 klo 21:33:53
Tulosta viesti
Koneiston irrotus kopastaan: 1-putki ottaa hilahatustaan kiinni koteloon niin, että chassis täytyi nitkutella ulos. Tämän putken pitäisi olla 6A7, mutta se on vaihdettu joskus, tilalla on Championin tekemä 6K8G (Octal kantainen) ja sen takia on tarvittu adapteri (näkyy kuvassa).
Pääteputki on myös vaihtunut 43-putken tilalla on nyt RCA:n 25L6GT, joka myös on Octal-kannalla.
Radiossa pitäisi olla 3 kondensaattorin blokki (ryhmäkondensaattori, elektrolyytti), mutta ei löytynyt – vaan on kaksi kantikasta ja tasasuuntausputkella kaksi mustaa pötkylää, joista on piki sulanut – valunut.
Hätäisesti mitattuna näyttäisi putkin hehkulangat olevan vielä ehjät, mutta 160 ohm. sarjavastus on poikki. Sitä ei paljon viitsi käpelöidä, kun eriste on valkoista asbestia (Krysotiili). Vastus on tuon reikälevyn alla
Toisesta kulmikkaasta kondensaattorista pilkisti folio ulos nurkasta, varmaan oli tussahtanut aikaisemmin mainitussa kokeilussa. Nuo vaaleat kondensaattorit tuossa pääteputken ympärillä on tod. näk. vaihdettu samaan aikaan putken kanssa.
Aluevaihtajan (keskimmäinen akseli) bakeliittilevy on taipunut ja ei saa kontaktia.
Wells-Gardner-5C-chassi.jpg
( 122 KB | 0 latausta )
Wells-Gardner-5C-komp.jpg
( 128 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #9 -
02.09.2016 klo 23:52:03
Tulosta viesti
Kun en löytänyt tähän radioon suoraan sopivaa kytkinkaaviota, täytyy mennä 05A:n kaaviolla. Kun eka putki on vaihtunut joskus 6AT:stä 6K8G:ksi joka on kiinni adapterilla ja pääteputki onkin RCA:n 25L6GT joka on Octal8 kannalla, on tätä konetta remontoitu aiemminkin melkoisesti.
Virtalähdettä on kanssa muutettu, anodit on yhdessä kuten kaaviossa ja myöskin katodeilla on oikosulkulanka.
Kaikki elektrolyyttikonkat täytyy vaihtaa, nuo nelikulmaiset on 8 uF toinen on arvoltaan 34 nF – molemmista on nesteet pihalla ja mustista pyöreistä pötkylöista ei löytynyt arvoa – mittaus näytti 500 nF ja 760 pF.
Kaikkien putkien hehkulangat ovat ehjät, joten silloin ainakin putket hehkuu – toivottavasti. Taidan kokeilla jos konkkaremontilla saisi toosan soimaan, lyytit ja tehovastuksen joudun ensin hankkimaan.
Lyytti-8mF.jpg
( 160 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #10 -
08.09.2016 klo 22:25:00
Tulosta viesti
Tuossa kovaäänisessä ei taida olla kestomagneettia, vaan sille on oma magnetointikääminsä (field).
Edelliseltä korjaajalta on näköjään C9 konkka tullut väärään väliin – R8 ja R9 on yhdessä ja siitä lähtee konkka hilalle.
Onkohan tässä myös nuo 8 uF konkat olleet vääriperin (kuva edellisessä viestissä), kun kyljessä lukee ”gul +” eli keltainen on + -johdin ja nyt ne oli kytketty alempaan potentiaaliin (lähes maahan)?
Eikös nuo elektrolyyttikondensaattorien +-napa kytketä tuohon katodilta lähtevään johtimeen??
Alla pari virtalähdekaavoin kuvaa.
Minua rupesi kiinnostamaan tämä kone sen verran, että vaihdan lähes kaikki kondensaattorit ja sitten vielä tulee tuo hehkujen vastus – romulaatikosta löytyy useimmat osat, vaan lyytit ja yksi polko sekä vastukset joutuu hankkimaan (Uraltone = 5€ ). Tähän olisi tarvinnut 15 W tehoisen etuvastuksen hehkuille, mutta laitan kokeilua varten vain 10 W kestoisen, laskettu tehohäviö vastuksiin 10,76 W (10+47+100 ohmia).
Poweri_5B-05AA.JPG
( 209 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
Jari
God Member
Poissa
SRSH
Viestejä: 808
Sijainti: Oulu
Re: WellsGardner
Vastaus #11 -
09.09.2016 klo 00:34:27
Tulosta viesti
Kyllähän konkan + napa tulee tasasuuntaajan katodille.
Luulenpa, että tuo merkki konkassa ei ole + vaan ÷ eli miinus.
Väärinpäin kytketty anodikonkka räjähtää samantien..
Konkat olisivat siten olleet aivan oikein.
Jari
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #12 -
09.09.2016 klo 19:11:36
Tulosta viesti
Kiitos Jari, mulla ei mielikuvitus riittänyt tähän tai kokemusta on liian vähän
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #13 -
13.09.2016 klo 23:23:59
Tulosta viesti
Hei, onko kokemusta tuon kovaäänisen kenttäkäämin (FIELD) ohmiarvosta, tässä radiossa se on 2,6 k ohmia ja on mielestäni kyllä paljon yläkantissa. Tavallisen 230/ 12 V ensiö on vaan 476 ohmia.
No radio ei vielä pihahdakkaan, hehkut toimii, tasasuuntausputki voipi olla simahtanut. Anodijännitteitä ei löydy, täytyy vielä tarkistaa noi putkien hehkujännitteen tasot - jos ei lämmöt riitä, niin ei ne putketkaan oikein toimi.
t. // Jukka
IP kirjattu
Jari
God Member
Poissa
SRSH
Viestejä: 808
Sijainti: Oulu
Re: WellsGardner
Vastaus #14 -
13.09.2016 klo 23:51:20
Tulosta viesti
Piirikaavion mukaan kaiuttimen magnetointikäämille tulee 110 V tasajännitettä. Tuosta laskemalla mittaamallasi resistanssilla tehoksi tulee 4,65 W. Eiköhän tuo ole aika sopivasti, tuskinpa sinne voi paljon enempää tehoa laittaa ilman että käämi jo kuumenee liikaa.
Verkkomuuntajavertailu ei ole oikein relevantti koska muuntajallehan syötetään vaihtojännitettä ja impedanssi on sitten jotakin aivan muuta.
Hehkujen pitää tietenkin toimia, jotta tasurista tulee sähköä ulos.
Jari
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #15 -
15.09.2016 klo 23:57:15
Tulosta viesti
Kovaäänisen toiminnasta on selvitys:
http://www.radioremembered.org/edspeaker.htm
Radion field-kela on 2,6 kΩ ja puhekela sekä hurinan plokkaajakela (hum-bucking coil) toimivat.
Radio toimii, mutta tasuri-putki on rikki ja anodi- katodiväliin laitettu 1N4007 diodi saa koneen pörisemään – päivällä ei löytynyt asemia n. 8 m antennilla pitkillä aalloilla.
Iltasella pitkillä kuului yksi asema heikosti pörinän seasta ja keskipitkillä kuuluu useampikin eikä pörise niin paljoa, antennina oli n. 24 metrinen lanka.
Muuntajana oli 230/110 rengasydänmuuntja, anodijännitteet ovat n. 119 V
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #16 -
17.09.2016 klo 00:04:00
Tulosta viesti
Konehuone näyttää nyt tämmöiseltä, tilaa on hyvin. Poistuneet konkat, kuvasta puuttuu kaksi kulmikasta lyyttiä - kuva kuitenkin aikaisemmassa viestissä.
Koneisto on aika herkkä loisteputkien aiheuttamalle häiriöille ja herkkyys on huono, asemat ilmestyy vasta klo 8 jälkeen illalla keskipitkillä.
kompon.JPG
( 257 KB | 0 latausta )
konkat_1.jpg
( 132 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #17 -
21.09.2016 klo 20:33:11
Tulosta viesti
Tasuriputkesta on sulanut kytkentälangat putken sisältä joko anodilta tai katodilta, toinen näkyy kuvassa nuolen osoittamassa kohdassa - siinä on pieni pallo langan päässä
25Z5_langat.jpg
( 236 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
VjpA
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 2679
Sijainti: Vantaa
Re: WellsGardner
Vastaus #18 -
09.10.2016 klo 22:29:35
Tulosta viesti
Ehkä viimeinen päivitys tähän juttuun; Kun en oikeaa kaaviota löytänyt tähän koneeseen ja komponenttienkin arvot oli osittain arvailujen varassa, piirtelin tällaisen osakuvan selvittääkseni itselleni kytkentää ja arvoja osille. Toivottavasti idea auttaa jotakuta toistakin.
WG_5C_osatsij.jpg
( 245 KB | 0 latausta )
t. // Jukka
IP kirjattu
Sivu:
[1]
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet ««
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2026. Kaikki oikeudet pidätetään.