Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Yleinen keskustelualue
› Radioamatöörien kutsukoodit Suomessa
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu:
1
[2]
Lähetä aihe
Tulosta
Radioamatöörien kutsukoodit Suomessa (Luettu 1687 kertaa)
sdrman
YaBB Newbies
Poissa
Viestejä: 19
Re: Radioamatöörien kutsukoodit Suomessa
Vastaus #15 -
24.04.2024 klo 14:29:18
Tulosta viesti
LGL. kirjoitti
23.04.2024 klo 21:01:49:
Kysyisinkin että onko Suomessa amatörieillä muita kuin OH-alkuiset kutsumerkit, nk esim OFxxxx tai OGxxx?
Valtion laivoilla on OH-alkuiset kutsut kun kauppalaivoilla on OF-, OG-, OI- ja OJ-alkuiset neli-merkkiset kutsut. J on viimeinen kirjain joka on jaettu Suomelle.
LGL
On niitä, OG on ainakin joillakin kerho- ja kilpailuasemilla (näköjään myös Petäjäveden museolla, joka löytyy tämän sivuston osiosta), OF on tuolla Raahen terästehtaan kerholla ja Suomen itsenäisyyden 100-vuotisvuonna 2017 oli kai kaikkien suomalaisten amatöörien käytettävissä. OI on maanpuolustukselliseen toimintaan liittyvien amatööriasemien käytössä. OJ on ainakin Märketin luodolla (OJ0) mutta missä muualla ja millä ehdoilla?
OH2EO kirjoitti
24.04.2024 klo 08:21:54:
Alunperin sähkötystaitovaatimus perustui kansainväliseen radio-ohjesääntöön, joka edellytti jonkintasoista sähkötystaitoa HF-alueilla liikennöiviltä radioasemilta. Tämän ohjesäännön muutos mahdollisti vaatimuksen poistamisen myös amatööreiltä.
Okei, tuota en tiennyt, hyvää tietoa tuokin. Selittää myös sen, miksi HF-alueelle ei päässyt teknillisen luokan tutkinnolla (mikäli oikein ymmärsin tuota historiaa).
IP kirjattu
OH2EO
God Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 1089
Re: Radioamatöörien kutsukoodit Suomessa
Vastaus #16 -
24.04.2024 klo 15:48:51
Tulosta viesti
Kuten Traficomin ohjeissa sanotaan lisämaksulla kuka tahansa saa omavalintaisen kutsumerkin, joka on OH- tai OG-alkuinen.
IP kirjattu
Sivu:
1
[2]
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue ««
Niitä Näitä
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2025. Kaikki oikeudet pidätetään.