Lainaus:Artolla vaikuttaisi olevan Neuvostoliiton aikaiset kuulokkeet tasavirtavastuksesta päätellen.
Näin on. Herkät ovat, mutta kymmenen minuutin välein pitää ottaa ne pois päästä, kun alkaa korvalehdet puutumaan.
Keli on parantunut illan mittaan ja signaalitasot nousseet. Nyt alkaa taas asemat kuulumaan päällekkäin, mutta pystyy sieltä erottamaan puolitusinaa vahvinta.
Tein vielä generaattorilla yhden mittauksen. Kun impedanssisovitukset ovat kohdillaan, niin 10 mV RF-signaali (AM = 60%) tuottaa kuulokkeille 180 mVpp audiosignaalin.
Sen verran tutkin vielä antennikytkentää, että
Ant2 osoittautui kuitenkin paremmaksi, kunhan linkin kierroksia oli hiukan vähennetty. Samaan tulokseen pääsee, jos linkin ja pääkelan välistä kytkentää pystyy säätämään.
Nyt kun kelani runkona on ferriittisauva, niin kytkennän säätö on hyvinkin helppoa.