Tässä olisi nyt jotain maallikon pohdintaa radioiden soundista

Salora Riviera (ensimmäinen sukupolvi) on ääneltään todella hyvä, ja suosikki nro. 1. Ääni on aika muhkea, mutta hyvällä sijoituksella (eli ei nurkkaan) se soi tasapainoisesti. Riviera on helppo kuunneltava, sillä mikään äänialue ei nappaa korvaan. Jazzia ja klassista on mukava kuunnella Rivierasta.
Mahtaako muuten kukaan tietää, kenen valmistamia Rivieran ruskeat kaiuttimet (ovaalit 6x10" ja 6x4") ovat? En ole löytänyt niistä leimoja tai muita merkintöjä, äänen perusteella ne vaikuttavat aika laadukkailta. Ovatko nämäkin jotain Isophoneja, joita käytettiin uudemmissa Rivieroissa ja Metropoleissa?
Toisena suosikkina on Saba Freiburg 7, joka ei kuitenkaan soi aivan Rivieran veroisesti. Saban äänessä on yläkeskiäänissä/ diskanteissa jonkinlaista metallista epäpuhtautta, jonka huomaa esimerkiksi hieman nasaalista puheen sävystä ja s-kirjainten sihahtelusta. Saban diskantti on lisäksi aika suuntaava. Ääni kuulostaakin hieman tukkoiselta, mikäli radiota kuuntelee sivummalta. Bassotoisto on kuitenkin tarkka ja ääntä lähtee todella paljon.
Kolmas suosikki on Philips B5SF62A. Philipsin ääni on koko äänialaltaan tarkka erotteleva, tosin diskantissa ehkä jopa liiankin kirkas. Akustinen musiikki soi miellyttävästi, mutta kirkkaasta diskantista johtuen muutenkin ylikirkas ja kompressoitu nykypoppi käy korville. Philipsillä kuulee melko helposti, mikäli radiolähetyksen ääni on huonolaatuista. Philipsin äänenvoimakkuuden potikka pitäisi kuitenkin uusia (värittää ääntä), jotta äänenlaatua voisi arvioida enemmän.
Tuli muuten näistä putkilaitteista vielä mieleen, että näiden kanssa ei muistaakseni koskaan ole ollut sijoitukseen liittyviä basson resonointionglemia. Varsinaisten kaiuttimien (Magnat Quantum 503) paikkaa sai etsiä jonkin aikaa, jossa ämyrit eivät herättele tilan seisovia aaltoja. Putkiradiot eivät ole juurikaan kumisseet epämiellyttävästi, vaikka esim. nurkkasijoitus muuten nostaisi bassojen tasoa.