Valitse kieli:
English
Suomi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
Rekisteröidy
Koti
Ohjeita
Haku
Kirjaudu
Rekisteröidy
Liity SRHS:n jäseneksi
SRHS Forum
›
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
›
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet
› Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A (Luettu 1605 kertaa)
OHhami
Full Member
Poissa
SRHS, Helsinki
Viestejä: 213
Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
02.08.2021 klo 09:19:10
Tulosta viesti
Saksalaisen amatöörilehden sivustolta olen ostanut LC-mittarin piirikortin, 35 € + postikulut.
Linkki:
https://www.box73.de/product_info.php?products_id=2561
Mittariin pitää itse hankkia sopiva kotelo. Lehden linkissä on myös käyttöohje ja 3D-tulostustiedot kotelolle.
Eero
Eero Leppämäki - OH2AXU
IP kirjattu
Hertsi214
Full Member
Poissa
Viestejä: 127
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #1 -
02.08.2021 klo 10:38:58
Tulosta viesti
Hyvä vinkki kiitos. Käyttöjännite saa esim USB portista tai USB seinälaturista, noita on jemmassa useita.
IP kirjattu
Timohannes
Junior Member
Poissa
Viestejä: 94
Sijainti: Lievestuore
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #2 -
02.08.2021 klo 11:09:16
Tulosta viesti
Tuon mittarin malli lienee LC100-A, iibeissä Kiinan kaupasta vähän toista kymppiä:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=LC100...
; . Vaikka tilaaminen tuolta on nykyään työläämpää alvimaksujen vuoksi
IP kirjattu
OHhami
Full Member
Poissa
SRHS, Helsinki
Viestejä: 213
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #3 -
02.08.2021 klo 18:06:22
Tulosta viesti
Antamani linkin kortti on melkein samanlainen kuin LC100-A paitsi siitä puuttuu yksi painonappi verrattuna LC100-A:han kuten käyttöohjeessa oleva kuva esittää.
Kiinassa on lähes samannäköisten korttien myyjiä paljon, mutta ovatko ne kuitenkaan samanlaisia?
Saksassa on myynnissä Funk Amateur lehden valitsema kortti ja toimitusaika mm. Suomeen on päiviä ja mahdollisen virheellisen tuotteen vaihto on sujuvaa. Jos on aikaa odottaa toimitusta niin Kiinan tuote on halvempi kunhan itse hoitaa tullausilmoituksen ja mahdollisen puuttuvan ALV-maksun.
Itse olen ollut tyytyväinen Saksan toimituksiin ja lehden tilaajana olen saanut tilaaja-alennuksen ja tuotteen laskun mukana ilman tilauksen aikaista maksua. Toiminta on Radioamatööriporukan hengen mukaista.
Omat kokemukseni joistain Kiinalaisista myymälöistä olevista korteista vaihtelevat, osa on OK, mutta pari ohjelmoitavaa signaalilähdettä lopettivat toimintansa muutaman kuukauden jälkeen. Viaksi ilmeni "Philipsin" merkillä leimattu mikrokontrolleri, joka hukkasi ohjelmansa. Erään kortin nestekidenäyttö oli kuljetuksessa (ohuessa pahvipussissa tullut) hajonnut ja valituksen jälkeen sain jälkitoimituksena pelkän näytön noin kuukauden odotuksen jälkeen, näyttö piti itse juottaa kortille.
Omapahan oli valintani.
Eero Leppämäki - OH2AXU
IP kirjattu
akenyh
God Member
Poissa
SRHS 257
Viestejä: 1053
Sijainti: Halikko (Salo)
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #4 -
02.08.2021 klo 19:17:33
Tulosta viesti
Tilasin kiinalaiselta myyjältä LC100A "tarkuusmittlaitteen", joka tuli alkukeväästä.
En sitä heti kokeillut ja valitusaika ja meni umpeen.
Kun sitten yritin ottaa laitteen käytöön oli tulos, että sepä näyttelee mitä sattuu. Eli sutta ja sekundaa.
Yleensä erilaiset pienostokset ovat toimineet.
Ainakin Ebayn kautta myyvät regoivat yleensä valituksiin melko ripeästi. Syynä lienee, ettei Ebay hyväksy huonomainesia myyjiä ja valvovat mainettaan aika tarkaan.
Tällä hetkellä ostokset Kauko-Idästä ovat hieman arpapelia. Joillakin nuo alvi ym asiat toimivat, toisilla ei.
terv. Åke
IP kirjattu
Timohannes
Junior Member
Poissa
Viestejä: 94
Sijainti: Lievestuore
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #5 -
02.08.2021 klo 22:06:29
Tulosta viesti
Juu kyllä on varaa olla samaa mieltä, että Saksan kaupat on korkealaatuisia. Ja toimitusaika on viikko-kaksi. Usein kyllä valinta on mullakin päätynyt tilaamiseen Saksasta. Toisaalta, ei ole montaa huonoa kokemusta Kiinan kaupoistakaan, siis ennen alvien tuloa pieniin ostoksiin.
Tuo kortti näkyy tosiaan olevan erilainen kuin iibein kaupoissa, käyttöohjeessa onkin eri kortin kuva, kortin yläreunassa on jokin teksti, mitä ei näy missään iibein korteissa. Ebayn reklamaatiot kyllä toimii tosi hyvin, rahat palautuu noin parissa tunnissa. Yleensä riittää, kun reklamoi myyjälle, mutta joskus on tarvinnyt pyytää Ebayn resoluutiota puuttumaan asiaan.
IP kirjattu
hifiradio58
Senior Member
Poissa
SRHS
Viestejä: 404
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #6 -
03.08.2021 klo 13:37:46
Tulosta viesti
Ostin minäkin samanmoisen pari sukupolvea vanhemman version pitkä tovi sitten, on toiminut, suht. tarkkakin.
Näppärä pikatestauksiin kun ei sormituntuma riitä....
Liekö nykyään laadunvalvonta heikompaa?, omani ostin Aliexpressin alkuajoilta.
IP kirjattu
RJL
God Member
Poissa
SRHS 612
Viestejä: 2342
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #7 -
03.08.2021 klo 16:34:32
Tulosta viesti
Oma LC-100A näyttää olevan prikulleen linkin näköinen. En ole sitä käyttänyt, koska lukemat heittelevät miten sattuu, siis samoja oireita kuin Åkellakin.
Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
IP kirjattu
OHhami
Full Member
Poissa
SRHS, Helsinki
Viestejä: 213
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #8 -
03.08.2021 klo 18:31:24
Tulosta viesti
Ilmeisesti Kiinassa tehdään eri paikoissa kyseisen kaltaista mittaria vaihtelevin ominaisuuksin.
Funk Amateur kaupasta ostamani mittari on erilainen mitä sen linkin alussa oleva kuva esittää. Oikea kuva on laitteen käyttöohjeessa, siitä puuttuu yksi painokytkin verrattuna kiinalaisiin myyntiversioihin. Saattaa olla, että myös mikrokontrollerin ohjelma on erilainen.
Omat kokemukseni laitteesta ovat hyvät. Laitan liitteeksi kaksi kuvaa mittaamistani 120 pF keraamisesta kondensaattorista ja 2,2 uF muovikondensaattorista.
Mittaukset on suoritettu saksankielisen käyttöohjeen mukaan. Onko Kiinasta ostetuille korteille saatu käyttöohjetta?
120_pF.jpg
( 159 KB | 77 latausta )
2_2_uF.jpg
( 106 KB | 70 latausta )
Eero Leppämäki - OH2AXU
IP kirjattu
RJL
God Member
Poissa
SRHS 612
Viestejä: 2342
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #9 -
03.08.2021 klo 19:18:33
Tulosta viesti
Ei ainakaan minun mittarin mukana tullut mitään paperia, enkä ohjetta löytänyt myyjän sivuiltakaan. Omassani on asennettuna tuo HiC-kytkin. Täytyypä yrittää tankata tuo käyttöohje, jospa kyseessä onkin käyttövirhe?
Edit: No niinpä olikin omaa tyhmyyttä. En jaksanut painaa punaista kalibrointinappia riittävän kauan, että näyttöön tuli teksti Data saved. Nyt kapasitanssimittaus on vakaa. Mutta induktansseja ei tämä mittaa, vaikka kalibroituu ilmeisesti kunnolla?
Edit2: Löytyi induktanssitkin. Mittausjohtoliittimessä oli jotain vialla, se katkoi. Juotin sen uudestaan kiinni, ja nyt mittaukset näyttäisivät toimivan. Ei enää numerot vilku holtittomasti. Firrmware näyttää olevan Rev 4.8, ja virtalähteenä normaali puhelimen laturi.
«
Viimeksi muokattu: 03.08.2021 klo 21:56:06 Kirjoittaja RJL
»
Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
IP kirjattu
Hertsi214
Full Member
Poissa
Viestejä: 127
VS: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #10 -
04.08.2021 klo 17:28:42
Tulosta viesti
Näyttäs olevan LC200-A e-bay:ssa esim. from spain 43 eur.
IP kirjattu
RJL
God Member
Poissa
SRHS 612
Viestejä: 2342
Re: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #11 -
09.08.2021 klo 09:06:49
Tulosta viesti
Åken kokemusten innoittamana kokeilin mittaria viidellä Siemensin 1%:n hermeettisesti suljetulla B31211A-sarjan tarkkuuskonkalla väliltä 200...2000 pF. Mitattuna Peak Atlas LCR40 mittarilla kapasitanssit olivat muutaman pF:n sisällä nimellisarvoistaan, pari jopa prikullleen tasan.
LC-100A sen sijaan näytti säännöllisesti 12,3...13,0 % liian alhaisia arvoja. Mittaukset kyllä näyttivät toistuvasti hyvinkin samoja arvoja, joten kyseessä täytyy olla joku virhe mittarissa, komponenttivika tai virhe laskentaproseduurissa.
Induktansseja en vielä kokeillut referenssien puutteessa. Harmi, mittari olisi siitä hyvä, että siinä on reaaliaikainen näyttö, sillä säätökonkan mittauskin olisi sujuvaa, ja mittari menee hyvin pieniin kapasitansseihin.
Reijo Liljedahl - SRHS 612 - OH3AVA - SDXL 8092
IP kirjattu
OHhami
Full Member
Poissa
SRHS, Helsinki
Viestejä: 213
Re: Kapastanssi/induktanssimittari LC-100A
Vastaus #12 -
26.09.2021 klo 18:24:58
Tulosta viesti
Tämä viesti koskee toista edullista mittakorttia.
Kaivoin laatikostani kiinalaisen LCR mittarin, jolla voi mitata myös puolijohteita.
Laitteen malli on LCR-T3-H. Sitä myydään ebay:ssa edullisesti. Tein muutaman pikatestin.
Laite vaikuttaa käyttökelpoiselta, tarkkuudesta en osaa sanoa, mutta kaikki mittaamani komponentit antoivat oikeaa suuruusluokkaa olevan tuloksen paitsi 2 H:n kuristin, joka antoi huomattavasti pienemmän tuloksen. Sama kuristin on antanut myös samankaltaisia tuloksia muilla mittareillani, joiden suurten induktanssien tarkkuudesta ei ole tietoa. Kuvan kela antaa myyjän ilmoittaman arvon induktanssille.
Haulla lcr-t3 löytyy myyjiä ja Youtube videoita laitteen käytöstä. Omassa käytössäni se on sopiva tarkistamaan osien toimivuutta ja arvon suuruusluokkaa.
Laitan liitteeksi kuvan kelan mittauksesta.
«
Viimeksi muokattu: 27.09.2021 klo 13:04:45 Kirjoittaja OHhami
»
LCR_mittari.jpg
( 135 KB | 73 latausta )
Eero Leppämäki - OH2AXU
IP kirjattu
Sivu: 1
Lähetä aihe
Tulosta
‹
Edellinen aihe
|
Seuraava aihe
›
Foorumihyppy »
Koti
» 10 viimeisintä viestiä
» 10 viimeisintä aihetta
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry - Keskustelufoorumi
Suomen Radiohistoriallinen Seura ry
Jäsenalue
Yleistä radiohistoriasta
Kotimaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Ulkomaiset radiot, televisiot ja äänentoistolaitteet
Muut radio- ja elektroniikkalaitteet ««
Entisöinti ja kunnostus yleisellä tasolla
Omatekoiset laitteet ja rakentelu
Sotilasradiot ja Perinneradiot
Yleinen keskustelualue
Haku päällä
« Koti
‹ Alue
SRHS Forum
» Powered by
YaBB 2.6.12
!
YaBB Forum Software
© 2000-2022. Kaikki oikeudet pidätetään.