Jatkan tätä juttua omasta kertoen kokemuksesta.
Vanhojen radioiden virityksestä monilla eri tavoilla on runsaasti tietoa netissä ja alan kirjallisuudessa.
Mutta, kuten tälläkin foorumilla on todettu, niin ohjeiden tekeminen on haastavaa, kun ei tiedä mitä yksityiskohtaa kulloinkin haetaan.
Jos tietää ihan tarkkaan tiedon hakijakaan.
Itsellä meni ainakin pitkä tovi ymmärtää mitä oikein tarvitsen, niin sekä mittalaitteiden osalta, kuin myös teoria tasolla.
Halusin kuitenkin opetella visuaalisen tavan, jotta "näen" mikä säätö vaikuttaa mihinkin ja miten.
Pikku hiljaa tiedon jyvä sieltä ja täältä, eikä vähiten tältä foorumilta, auttoi oivaltamaan asioita.
Viimeisenä, muttei vähäisimpänä lukuisat omat käytännön kokeilut lopulta palkittiin.
Monien kokeilujen jälkeen, laitteet mukaanlukien, päädyin seuraavaan kokoonpanoon:
Grundig AS4B mittalähetin
Hung Chang 620 skooppi
Pari itse väsättyä probea
Lodestar SG-4162AD funktiogeneraattori markkeriksi
Koko "komeuden" hankintakustannukset alle 200€.
Näillä sain seuraavat kuvat Celestonin Universal 55 koneistosta. Ensimmäinen kuva välitaajuuden vahvistuksen jälkeen EF85 anodilta ja toinen kuva ennen pientaajuusvahvistinta.
Lopputuloksena hyvin toimiva radio. Ei ihan herkimmästä päästä, mutta löytää asemat täsmällisesti ja ääni on selkeä.
Tässä kirjoituksessa ei ole tarkoitus mennä sen syvemmälle mitta-arvoihin.
Totean vaan kuten edellinenkin kirjoittaja, että pienelläkin satsauksella pääsee kyllä tutkimaan näiden vanhojen radioiden sielunelämää.
Korkeammalle tasolle pääsemiseen ei taida omalla kohdalla enää aikakaan riittää

Jospa tämä juttu antaisi intoa ja toivoa seuraaville yrittäjille ....
-jukka