Normaali aihe Beckman 3020 DMM hajosi (Luettu 3767 kertaa)
VjpA
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 2295
Sijainti: Vantaa
Beckman 3020 DMM hajosi
06.06.2015 klo 20:55:12
Tulosta viesti  
No niin, nyt hajosi viimeinenkin yleismittari Vihainen ja millä tavalla, meni vetoakseli poikki valintakiekosta.
Tässä olisi hyvät neuvot tarpeen tai jos jollain sattuisi olemaan varosa tai muuten tuhoutunut multimeetteri. Uskoisin että seuraavista laitteista löytyy varaosa:
Beckman 3020 =Beckman HD110 =Beckman TECH 300-310 = Wavetek HD1xx (100) ja taitaa niita olla muitakin variaatioita.
Hyvinhän tuo on kestänyt, piirikortti valmistettu 8/1979.
Tässä pari kuvaa:

YV.llä saa tarjota varaosia, kiitos
  

3020-1.jpg ( 104 KB | 0 latausta )
3020-1.jpg
3020-akseli.jpg ( 188 KB | 0 latausta )
3020-akseli.jpg

t. // Jukka
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
LGL
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 575
Re: Beckman 3020 DMM hajosi
Vastaus #1 - 21.06.2015 klo 20:33:33
Tulosta viesti  
Olis tällainen Beckmannin valintalevy varastossa. Mutta ei ole samannäköinen kun kuvissasi

LGL
  

Beckman_3020.jpg ( 190 KB | 0 latausta )
Beckman_3020.jpg
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
VjpA
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 2295
Sijainti: Vantaa
Re: Beckman 3020 DMM hajosi -> nyt ehjä taas
Vastaus #2 - 24.06.2015 klo 18:34:19
Tulosta viesti  
Hei vaan, onneksi löytyy varaosia Suomesta - mittari on ehjä taas Hymiö

Näiden vanhojen mittareiden valintakytkintä kannattaa kiertää rauhallisesti ja voidella tuossa LGL:n kuvassa näkyvän mustan kiekon sahakuvioisen hampaiden nokat ja keskiakselin "laakeripinnat" ohuelti jollain teflon- tai silikonivaseliinilla. Valintalevyn (harmaa, kuvassa) keskiö tuppaa myös halkeamaan vanhemiten, joten sitäkin on käsiteltävä varovasti.

Mun mittarissa on vielä jotain häikkää vaihtovirtapuolella, mutta se voi johtua myös liasta jota on kertynyt piirikortilla tai noihin "kytkineuloihin"
Netistä löytyy juttu samaisen mittarin korjauksesta - siinä oli paljon haastavampi vika. -> http://mrmodemhead.com/blog/beckman-3020-dmm-repair/

Tousta näkee, että  HD100 sarjan mittarit on lähes samanlaisia: http://www.richardsradios.co.uk/beckmanhd100.html

Liitteenä kuva ehjästä mittarista ja yli jääneetstä kiekosta.

KIITOS vaan varaosista, LGL Hymiö
  

3020-2.jpg ( 127 KB | 0 latausta )
3020-2.jpg

t. // Jukka
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
LGL
God Member
*****
Poissa


SRSH

Viestejä: 575
Re: Beckman 3020 DMM hajosi
Vastaus #3 - 26.06.2015 klo 18:00:56
Tulosta viesti  
Laadultaan huolimatta, Beckmaneissa on ollut merkillinen valmistusvika !! Näissä saattaa olla juotokset tuhottuna  kun  komponenttien jalat on katkaistu aivan liian lähellä foliota. Esim eräs Beckman HD110:n joutokset olivat ihan kuin olisi hiottu laikalla. Vika selvis kun korjasin kaikki juotokset.

Koulussa jo opetettiin ettei komponettien jalat saa katkaista niin että tinasta otetaan pala pois

LGL.
  
Sivun alkuun
 
IP kirjattu
 
VjpA
God Member
*****
Poissa


SRHS

Viestejä: 2295
Sijainti: Vantaa
Re: Beckman 3020 DMM hajosi
Vastaus #4 - 08.05.2022 klo 16:25:24
Tulosta viesti  
Tää mun MM on potenut samantyylistä vikaa, LGL:n ja viimeaikoina ei siitä ole löytynyt tolkukkisia arvoja - no miksi tää nyt tuli ajankohtaiseksi, Fluke:en ei tullut näyttöön mitään ja sitä oli tarkoitus tutkia.
AC-alueella virhenäyttämä 19-25 V~ 1000 V alueella, 1,9 – 2,5 V 200 V alueella, 0,19  - 0,25 V 20 V alueella, 0,019 – 0,025 V 2 V alueella ja 1,9 – 2,5 mV 200 mV alueella.

Virtamittaus-aluella saman suuruinen huojunta, vastus- ja tasajännitealueella ei juurikaan.

Kun sitten lukaisin ton edellisen viesti, niin heti kolvi käteen ja LGL;n temput Beckmaniille. En kuitekaan irrottanut prossua ja näyttöä, kun sen muovikiinnikkeet on varmaan hapetuneet ja vähäinenkin liikuttelu saa  varmaan kiinnitykset murtumaan.
Lopuksi spray-puhdistus IPA:lla ( on tällä kertaa Biltemasta) fluxi jäämät pois ja paineilmakuivaus.
Ei ruvennut toimimaan eilen ja näyttökin oli pimeänä - kyllä otti ohimoon.
Mikä lie oli Flukessa vikana, täänään se taas rupesi ontuen toimimaan Järkyttynyt
http://www.radiohistoria.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1422133428

Nyt kun toinen mittari tuli tolkkuihin, niin tähän patteri kiinni ja sekin toimii - kiva olla vähän kättä pidempää taas käytössä. Hymiö
  

t. // Jukka
Sivun alkuun
 
IP kirjattu